РІВНЕ (QHA) -

У місті Острог Рівненської області в ніч на 27 квітня була розгромлена могила рабина Махарши. Молитовня стоїть на єврейському кладовищі і була споруджена меценатом.

Першим про розгром могили у Facebook повідомив директор Українського єврейського комітету Едуард Долинський. За його словами, невідомі розбили вікна і розкидали священні книги.

Молитовня не охороняється, вона знаходиться у вільному доступі, адже туди досить часто приїздять паломники.

Зараз поліція розшукує зловмисників. Було відкрито кримінальне провадження за фактом пошкодження майна.

Начальник Острозького відділення поліції Едуард Холод кореспонденту QHA розповів, що назаразі є декілька версій злочину, однак релігійний підтекст, за його словами, виключається.

— Ніяких написів над могилою ніхто не робив. Саму могилу теж не пошкодили. У нас є деякі напрацювання. Внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за частиною 1 статті 194 Кримінального кодексу України, — каже Едуард Холод.

У поліції припускають, що до цього злочину можуть бути причетні неповнолітні.

Депутат Острозької міської ради і представник єврейської громади Григорій Аршинов розповів, що капличку будували за рахунок рабина Мейра Габая Ісраеля.

— Кладовище зруйнувала радянська влада. І на цьому місці побудували цю капличку. Такі також є по всій (Рівненській, — ред.) області. Таких об'єктів багато. Адже батьківщина хасидизму — Україна, — каже Григорій Аршинов.

Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс (або Махарши) (1555 — 1631) — духовний лідер єврейства Польщі, коментатор Талмуда. Народився у Кракові. У 1599 році переїхав до Острога.

За свої кошти Едельс у 1611 — 1612 рр. відремонтував синагогу і прилаштував до неї жіноче відділення, що перетворило синагогу в найбільшу на Волині. Протягом багатьох століть найбільша синагога Острога носить його ім'я.

Помер Едельс в Острозі 1632 року і був похований на місцевому єврейському кладовищі у спеціально побудованому пантеоні.

Фото: Едуард Долинський

QHA