КИЇВ (QHA) -

Будівлі Донецької фільтрувальної станції були пошкоджені в результаті обстрілу з мінометів мінами 82-го калібру. Про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг сьогодні на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, передає корреспондент QHA.

Александр Хуг продемонстрував фотографії пошкоджених обстрілами будівель на території ДФС, зроблені з беспілотника СММ ОБСЄ в день обстрілу — 24 лютого.

— За нашою оцінкою це були 82-міліметрові мінометні міни. Тут ви можете побачити деякі пошкодження, які виникли на одній з водонапірних станцій.

Говорячи про обставини зйомок, Александр Хуг нагадав, що ці фотографії спостерігачам СММ ОБСЄ вдалося зробити, хоча в цей день бойовики так званої ДНР вчинили проти них збройну провокацію, і відібрали БПЛА.

— Наші спостерігачі готувалися до запуску безпілотника, щоб здійснити моніторинг ситуації на території ДФС, яка за повідомленнями попала під обстріли раніше вранці. Нам власне вдалося двічі запустити наші безпілотники того ранку, і вони зафіксували чотири місця влучання снарядів на території ДФС.

Александр Хуг також продемонстрував і прокоментував мапу позицій довкола ДФС. Він звернув увагу, що станція розташована майже на лінії зіткнення, і важке озброєння, зокрема міномети, мали бути відведені на відстань 15 км (на мапі ці рубежі позначені). Однак, зважаючи на те, що обстріл був здійснений з 82-міліметрового міномету, котрась зі сторін не відвела озброєння на потрібну відстань, тож обстріл вівся із зони безпеки.

На цій мапі видно ДФС — вона розташована майже на лінії зіткнення, по обидві боки лінії зіткнення  рубежі розведення мінометів на відстань 15 км. Коло навколо ДФС показує межі, в яких ймовірно застосовувалися 82-міліметрові міномети, зважаючи на дальність стрільби з цієї зброї. По суті зброя, з якої обстрілювали ДФС, розміщена з порушенням ліній відведення.

Водночас Александр Хуг не вказав  з якого боку вівся обстріл.

Коментуючи обстріл ДФС, перший заступник глави СММ ОБСЄ зауважив, що напад на фільтрувальну станцію є грубим нехтуванням потребами цивільного населення. Влучання снаряду в резервуар із хлором може призвести до масштабної екологічної катастрофи. Крім того, майже 400 тисяч жителів по обидва боки лінії зіткнення залежать від роботи станції, що постачає їм чисту питну воду. Наразі 22 тисячі жителів Авдіївки розраховують лише на резерви води, які швидко вичерпуються.

По-друге, вважає Хуг, це доволі неприємний інцидент, який є ще одним свідченням нагальної потреби розвести сторони вздовж усієї лінії зіткнення, і зокрема з району навколо фільтрувальної станції.

Александр Хуг зазначив, що обстріл станції навряд чи був цілеспрямованим, однак наголосив, що удар по ДФС є чітким доказом наявності забороненного озброєння у зоні безпеки.

— Я не вірю, що хтось свідомо цілився у станцію, але сторони розміщені занадто близько до станції і занадто близько одна до одної. І неминучим є те, що станція потрапляє під перехресний вогонь. І неминучим є те, що цивільне населення продовжить розплачуватися за відмову сторін розводити свої сили і засоби.

Як повідомляло QHA, бойовики обстріляли ДФС і пошкодили ємності з хлором, і з 24 лютого до сьогодні робота станції припинена. Увесь цей час українська сторона намагається отримати гарантії від окупантів про припинення обстрілів у районі ДФС, щоб мати можливість направити на станцію саперів і ремонтників для відновлення водопостачання. На ремонт і запуск потрібно щонайменше 2-3 дні. Однак гарантій протилежна сторона не надає, обстріли в тому районі тривають. Авдіївку готують до переходу на автономне резервне водопостачання.

Сьогодні вранці ву районі ДФС був збитий ще один БПЛА спостерігачів ОБСЄ. Бойовики звинуватили у цьому ЗСУ, однак ЗСУ заявили, що взагалі не обстрілюють ДФС. В самій СММ інформацію про збиття БПЛА підтвердили, однак наразі від докладніших коментарів утримуються, посилаючись на необхідність провести розслідування.

QHA