КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ в Україні відомо про екологічні проблеми в Армянську (окупований Крим) і наразі Місія за допомогою доступних їй засобів намагається з’ясувати, що там відбувається.

Про це агентству QHA повідомив перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, відповідаючи на запитання, чи моніторить СММ ускладнення екологічної ситуації в Армянську, який розташований на півночі окупованого півострова.

Хуг нагадав, що, оскільки СММ не має доступу до Криму, Херсонський офіс Місії проводить регулярне патрулювання вздовж адмінмежі між Херсонщиною та Кримом. Зокрема, на пунктах пропуску спостерігачі спілкуються із людьми, які перетинають адмінмежу, про ті проблеми, які їх хвилюють. Водночас він не надав інформації, чи скаржилися вже СММ ті, хто приїздив з Криму, на погіршення екології в Армянську і прилеглих районах.

— Нам відомо про ці непідтверджені дані (викиди в Армянську — ред.), але нам потрібно розібратися, що там насправді відбувається, перевірити цю інформацію і встановити факти. СММ ОБСЄ в Україні за допомогою своєї Херсонської команди здійснює регулярне патрулювання в районі трьох пунктів пропуску з материкової частини України до Кримського півострова. Ми продовжимо приділяти увагу ситуації, яка склалася на цих трьох пунктах пропуску, а також комунікуватимемо і контактуватимемо з людьми, які перетинають їх. Будь-які факти, які встановить ця команда, оприлюднять в наших щоденних звітах, які доступні на нашому офіційному сайті трьома мовами.

Водночас Александр Хуг зазначив, що Місія не звітуватиме про ситуацію на підставі чуток або неперевірених даних.

— СММ не займається домислами і спекуляціями тією інформацією, факти про яку вона не змогла встановити, — сказав він.

Нагадаємо, у ніч на 24 серпня в Армянську (північ окупованої Росією АР Крим) стався викид в атмосферу речовини невідомого походження. На металевих предметах, дахах будинків, листі дерев утворився маслянистий наліт, що має жовтуватий відтінок. Упродовж подальших днів ситуація не покращилася. У кримських соцмережах люди скаржаться на алергічні прояви, утруднення дихання, на пошкодження металевого майна, звинувачують окупаційну владу в замовчуванні проблем.

Окупаційна влада Криму впродовж декількох днів не реагувала на ситуацію, а сьогодні повідомила, що за попередніми даними досліджень, причиною викиду хімічної речовини в Армянську є випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного філією ТОВ "Титанові інвестиції". Втім, підприємство заперечує свою причетність до цих викидів. Ймовірно, викиди містять хлористий водень, який утворює у воді соляну кислоту. Він спричиняє сильну подразнюючу дію на органи дихання і руйнує емаль зубів.

Народний депутат України, військовий експерт Дмитро Тимчук припустив, що до токсичних викидів можуть бути причетні російські окупаційні війська, дислоковані на півночі півострова.

Представництво Президента України в Криму повідомило, що викиди в Армянську частково вже зачепили Херсонщину.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров звинуватив російську окупаційну владу в замовчуванні екологічної катастрофи, що спричиняє шкоду людям. У північній частині окупованого Криму проживають переважно кримські татари й українці.

QHA