КИЇВ (QHA) -

Сепаратисти днями звинуватили ЗСУ у використанні фосфорних боєприпасів при обстрілі селища Знам’янка на Луганщині. Однак речник Міністерства оборони категорично спростував ці звинувачення. У СММ ОБСЄ, хоч і були досить обтічні у формулюваннях, також повідомили, що за даним інцидентом не можуть підтвердити застосування заборонених міжнародними конвенціями боєприпасів.

Минулої суботи, 25 березня, сепаратистське ЗМІ "Новоросія" розповсюдило інформацію, в якій представник так званої «народної міліції ЛНР» Андрій Марочко заявив, що ЗСУ начебто застосували фосфорні боєприпаси, обстрілявши населений пункт Знам’янка (частина Слов’яносербського району на Луганщині, зайнята бойовиками). Як доказ він розповів, що «у н.п Знам’янка на вулиці Жукова при огляді чергових пошкоджень у результаті обстрілу з боку н.п. Трьохізбенка 24 березня представники СЦКК та СММ ОБСЄ зафіксували залишки фосфорного боєприпаса». Марочко також зазначив, що «на момент огляду ще було видно білий дим та відчувався  запах фосфору». Інших деталей чи характерних ознак навколишніх пошкоджень, які могли б завдати фосфорні боєприпаси, представник бойовиків не навів.

Оскільки в інформації сепаратистів вказувалось, що «фосфорний» інцидент начебто зафіксували представники ОБСЄ, то агентство QHA також спробувало відшукати згадку про нього у щоденних звітах, які публікує СММ ОБСЄ в Україні. Однак у Звіті про події, відстежені спостерігачами впродовж 24 березня,  н.п Знам’янка згадувалась лише у контексті збройної провокації бойовиків проти патруля ОБСЄ: коли патруль зупинився на захід від селища, щоб відстежити дотримання режиму припинення вогню, спостерігачі почули постріли зі стрілецької зброї. Неподалік зупинки патруля знаходились троє озброєних членів так званої «ЛНР», один із яких вистрелив у повітря з пістолету і крикнув російською «Уезжайте […] быстрее, миномет работает!». Водночас, у Звіті відзначається, що «Члени патруля не бачили і не чули мінометного вогню. Із міркувань безпеки спостерігачі повернулися до своїх автомобілів і покинули це місце»

Більше у Звіті СММ за 24 березня жодних згадок про якісь інші інциденти в Знам’янці не було зафіксовано.

Разом з тим, інформація про події в Знам’янці, схожі на описані у ЗМІ сепаратистів, міститься у звіті СММ ОБСЄ про перебіг подій за 23 березня – тобто за день раніше, ніж вказано у сепаратистському виданні.

Ось як інцидент описується у Звіті СММ про ситуацію 23 березня:

«У підконтрольному «ЛНР» с. Знам’янка (35 км на північний захід від Луганська) озброєний член «ЛНР» показав команді Місії 4 місця ударів неподалік будинків № 35 і № 37 на вул. Жукова. Одна свіжа вирва була майже за 10 м на захід від невеликої водозабірної колонки і майже за 25 м на північ від будинків. За оцінками спостерігачів, вона утворилася від розриву мінометної міни калібру 120 мм, випущеної з північного напрямку. Із вирви все ще йшов білий дим і був відчутний запах фосфору».

Зауважимо формулювання звіту —  вирва утворилась від мінометної міни і над нею ще йшов білий дим, і був відчутний запах фосфору. Водночас спостерігачі не надали опис характерних руйнувань навколо, які могли б бути у разі попадання боєприпасом із білим фосфором.  Можна, звичайно, іронізувати з приводу того, як «пощастило» чи то бойовикам, чи то спостерігачам, що прямо перед появою в селищі  представників ОБСЄ, туди дуже вчасно «прилетіли» фосфорні боєприпаси, однак, є більш важливі моменти, які змушують сумніватися у правдивості інформації.

Показовим є неспівпадіння дат події: ОБСЄ вказує, що «фосфорний інцидент» у Знам’янці стався 23 березня, у четвер, а сепаратисти – що 24 березня, у п’ятницю.  Крім того, наявність лише запаху фосфору на місці вибуху ще не є стовідсотковим свідченням застосування фосфорних боєприпасів. Тим паче у Звіті просто вказувалось, що то була мінометна міна, на місці попадання якої йшов білий дим і відчувався фосфорний запах, але Звіт не містив прямої фіксації виявлення заборонених міжнародними конвенціями фосфорних боєприпасів.

Зважаючи на таку неузгодженість по датах і можливість двозначного трактування формулювань Звіту, Агентство QHA звернулось до представництва СММ ОБСЄ в Україні з проханням роз’яснити ситуацію. У тому числі і пояснити, чи наведене в Звіті формулювання «відчувався запах фосфору» справді означає використання заборонених міжнародними конвенціями боєприпасів.

Коментуючи інцидент у Знам’янці, у прес-службі СММ ОБСЄ повідомили, що вони опублікували лише те, що спостерігачі побачили в Знам’янці та СММ не може зробити оцінку, що там використовувались фосфорні боєприпаси.

— У даному конкретному випадку… ми не можемо зробити оцінку про те, що використовувалися фосфорні боєприпаси. Як і у всіх випадках, зокрема, і в даному випадку, СММ не може робити висновки: ми даємо можливість фактам говорити самим за себе. СММ повідомляє тільки те, що вона фіксує візуально і на слух і що може верифікувати, а щоденні звіти, що доступні для широкого загалу на нашому сайті трьома мовами, містять ті факти, які спостерігачі СММ безпосередньо зафіксували і вони описані настільки детально, наскільки це можливо.

У прес-службі не стали робити більш детальні висновки, акцентувавши, що місія є моніторщиками, які лише фіксують і надають інформацію, а робити висновки ній не входить до компетенції СММ. Водночас, у прес-службі вкотре наголосили, що СММ не завжди може встановити інформацію у зв'язку з такими обмеженнями, як обмеження свободи пересування спостерігачів, відстань, погодні умови та/або інші фактори.

Агентство QHA також звернулось за роз’ясненнями до українських військових із запитанням – чи міг статись такий обстріл. У коментарі агентству речник Міністерства оборони з питань АТО, полковник Андрій Лисенко зауважив, що Україна не застосовує фосфорних боєприпасів, оскільки взагалі не має їх на озброєнні.

— Ми їх не застосовуємо. Їх у нас немає на озброєнні.

При спробі змоделювати ситуацію в Знам'янці,  Андрій Лисенко сказав, що ЗСУ фізично не могли б здійснити такий обстріл, як це описують бойовики. І не лише тому, що ЗСУ не обстрілюють мирні селища, але й тому, що завдати подібного удару фосфорними боєприпасами можна лише за допомогою артилерії. А українська артилерія відведена від лінії розмежування на встановлену Мінськими угодами відстань.

— Справа в тому, що застосувати фосфорні боєприпаси можна тільки за допомогою артилерії. Артилерія у нас відведена на відповідну відстань, вона зафіксована на тих майданчиках представниками в тому числі місії ОБСЄ і СЦКК. Тому ми просто фізично не могли застосувати такі боєприпаси.

На уточнююче запитання про те, що бойовики начебто знайшли в Знам’янці  залишки такого боєприпасу, Андрій Лисенко припустив, що бойовики можуть вдатися до звичної тактики: самостійно обстріляти селище, а потім спробувати «навісити» провину на ЗСУ. Тим більше, що у сепаратистів, на відміну від ЗСУ, фосфорні боєприпаси на озброєнні є.

— Випадок у Знам'янці це чиста провокація. Я вважаю, якщо і будуть знайдені якісь фактичні залишки подібних боєприпасів, то стовідсотково можна говорити про випадки, коли цими боєприпасами самі ж бойовики обстріляли якийсь населений пункт або якусь позицію. Тому що ми вже неодноразово фіксували їхні провокативні обстріли, а потім вони звинувачували в цьому українську сторону.

Підсумок: Фактично впродовж усього періоду російсько-українського збройного конфлікту сили проросійських сепаратистів час від часу звинувачують ЗСУ у використанні заборонених боєприпасів, зокрема, фосфорних. Для підсилення емоційного враження, основним акцентом звучить застосування заборонених боєприпасів саме проти мирних мешканців. Психологічний ефект від таких псевдо-новин справляє на пересічного читача суттєве враження: "Боєприпаси, що містять білий фосфор, поширює легкозаймиста речовина, температура горіння якого перевищує 800°C, по значній території, площа якої може досягати кількох сотень квадратних метрів. Горіння продовжується до тих пір, поки весь фосфор не вигорить або поки не припиниться доступ кисню. Така зброя може викликати особливо тяжкі та хворобливі каліцтва або ж спровокувати повільну і дуже болісну смерть". 

Зазвичай, звинувачення з боку сепаратистів починають розганятися тоді, коли необхідно «струснути» інформаційний простір, приміром, перед якимось знаковими зустрічами в Мінську чи після якогось суттєвого злочину самих бойовиків, коли у них виникає потреба інформаційно «перебити» картинку власного злочину. Жодного разу ці звинувачення в бік ЗСУ не отримали офіційного підтвердження.

Разом з тим, повідомлення про те, що фосфорні боєприпаси застосовували самі бойовики, українські військові повідомляють із додаванням доказової бази. І навіть в Звітах СММ ОБСЄ формулювання звучать більш конкретно. Скажімо, наприкінці жовтня минулого року українські військові повідомили, що бойовики обстрілюють селище Водяне під Маріуполем в тому числі з використанням заборонених фосфорних боєприпасів. «Вони мають термічний ефект. Випалюють значні площі. Безпосередньо в Водяному - будинки мирних жителів, несуть небезпеку і загрозу життю і здоров'ю цивільних осіб», - говорив тоді прес-офіцер сектору «Маріуполь» Олександр Кіндсфатер. І в Звіті СММ ОБСЄ за 26 жовтня 2016 р., конкретно вказувалось, що при обстрілах могли бути використані міни чи снаряди, які містили білий фосфор: «Увечері 26 жовтня камера СММ у с. Широкине (20 км на схід від Маріуполя), спрямована на північно-північний схід, зафіксувала 29 вибухів та 35 вибухів у повітрі, за оцінкою спостерігачів, через розриви мінометних мін чи розривних артилерійських снарядів, що, імовірно, містили білий фосфор».   Як бачимо, спостерігачі СММ ОБСЄ можуть бути доволі конкретними в описі ситуації, якщо є відповідні чинники і факти для опису.

Повертаючись до інциденту в Знам’янці, можна сказати, що «фосфорний туман», який спробували напустити пропагандистські сепаратистські ЗМІ, розвіявся при найменшій спробі більш детально з’ясувати обставини події. ЗСУ вкотре сказали, що просто не можуть обстрілювати фосфорними боєприпасами через відсутність їх на озброєнні української армії. І цю "відсутність на озброєнні" варто запам'ятати на майбутнє, коли сепаратисти знов захочуть фейкувати про фосфор від ЗСУ. Та й ОБСЄ, хоч і унюхала запах фосфору, але не взяла на себе сміливість стверджувати, свідком чого саме вони стали – чи-то від фосфорного боєприпасу той запах, чи-то просто сепаратист поруч прикурив від сірника (жарт і іронія - Авт.). І з їхнього звіту і коментаря Агентству, скорше, напрошується висновок, що попадання від якоїсь міни було, але назвати ту міну «фосфорною» навряд чи можна. Тож тим, хто просто полюбляє сидіти і інтернеті і постити "страшилки", варто озброїтись критичним мисленням і, побачивши подібні "інформаційні покручі" від сепаратистсько-російської пропаганди, просто... прокручувати сторінку далі.

Водночас, ще раз варто зазначити, що поява на сепарських і російських ЗМІ будь-яких подібних інформацій є елементом гібридної війни. І до інформаційних провокацій в певних районах конфлікту бойовики вдаються або після, або перед вчиненням якоїсь реальної провокацією, так би мовити, на місцевості.

Підготувала Тетяна Іваневич

QHA