КИЇВ (QHA) -

Збройні сили України в районі проведення АТО на Донбасі не застосовують ударних безпілотних літальних апаратів, використовуючи БПЛА винятково для ведення розвідки. Таким чином речник Міністерства оборони, полковник Андрій Лисенко в розмові з кореспондентом QHA спростував повідомлення сепаратистських ЗМІ, в яких так званий «мер» російської окупаційної адміністрації в Ясинуватій Олег Моргун цього тижня заявив, що начебто ЗСУ за допомогою  ударних безпілотних літальних апаратів скидають вибухівку на місто, а останній такий випадок стався минулого тижня.

За словами Андрія Лисенка, в розпорядженні у ЗСУ просто немає ударних БПЛА. Українська армія використовує безпілотники в зоні конфлікту лише для ведення розвідки, не завдаючи з їх допомогою ударів ані по інфраструктурі, ані по населених пунктах.

— Ударні ні. У нас поки що є лише для розвідки безпілотники. Ударні поки що проходять випробування. Цього (описаної сепаратистськими ЗМІ ситуації в Ясинуватій. — Ред.) не могло статися, тому що наші БПЛА використовуються тільки для розвідки.

На уточнююче запитання QHA, чи не заборонено використання безпілотних літальних апаратів, зокрема розвідувальних, у зоні АТО, Андрій Лисенко наголосив, що в Мінських угодах немає жодного пункту, який би забороняв ЗСУ використання БПЛА в зоні конфлікту.

Варто зауважити, що російські і проросійські ЗМІ не вперше «фейкують» про начебто ударні безпілотники ЗСУ. Так, у вересні 2016 року вони повідомили про перехоплення угрупованням «ЛНР» українського безпілотника, на якому начебто була вибухівка, за допомогою якої українські військові збиралися здійснити теракт проти мирного населення на території ОРЛО. Однак розробники цього БПЛА розповіли, що апарат на відео і фото у ЗМІ є звичайним безпілотником українського виробництва для аерофотозйомки, який не ніс вражаючих елементів, оскільки не міг їх нести в принципі

Повертаючись до безпілотника, який начебто літав над Ясинуватою минулого тижня, можна припустити, що саме про нього йдеться в звіті СММ ОБСЄ про події 24 березня.

В Ясинуватій у двох окремих випадках спостерігачі бачили в зоні безпеки неідентифікований БПЛА (із жорстким крилом і двигуном внутрішнього згоряння), який пролітав із північного заходу на південний схід.

При цьому у звіті не вказується, що БПЛА ніс якісь ударні заряди або завдавав ударів по наземним цілям. Також у звіті не йдеться про ті пошкодження в Ясинуватій, про які повідомляла тамтешня окупаційна влада.

Слід зазначити, що останнім часом спостерігачі СММ ОБСЄ все частіше фіксують безпілотні літальні апарати у зоні АТО над окупованими Росією районами Донеччини і Луганщини і лінією розмежування.

Так, у звіті про події  26 березня вказується, що у двох різних місцях спостерігачі бачили, як над ними пролітали неідентифіковані БПЛА. У підконтрольному «ДНР» місті Вуглегорську (49 км на північний схід від Донецька) члени патруля Місії бачили неідентифікований чорний БПЛА з нерухомим крилом, який летів на висоті 200–300 м зі сходу, а потім повернув на південь, пролетівши над позицією СММ. Після цього апарат пролетів із півдня на північ і потім повернув на схід, пролетівши над позицією СММ. 

У вже згаданому звіті про події 24 березня йдеться про БПЛА, який спостерігачі побачили в районі Ясинуватої. 

Так само в звіті від 23 березня повідомляється, що неподалік підконтрольного «ЛНР» селища Молодіжне (63 км на північний захід від Луганська) члени патруля Місії бачили неідентифікований БПЛА, який пролітав на північний схід на висоті приблизно 300 м. 

Як правило, в звітах СММ йдеться про «неідентифіковані БПЛА», тобто спостерігачі не стверджують, чи ці БПЛА належать ЗСУ, чи були запущені бойовиками, також не конкретизується, чи дрон ударний, чи розвідувальний.

Разом з тим ОБСЄ вказує, що «Згідно з Меморандумом від 19 вересня 2014 року, польоти бойової авіації та іноземних безпілотних літальних апаратів, окрім БПЛА, які використовуються Місією, у цій зоні заборонено». Особливо акцентуємо на словах «іноземні БПЛА». Виходячи з цього, варто зазначити, що ця заборона стосується лише тих БПЛА, які є іноземними над територією України (включно з ОРДЛО), тобто тих, які могли б бути запущені російськими окупантами або проросійськими бойовиками. Українських БПЛА це обмеження не стосується. А от запуски дронів незаконними збройними формуваннями чи проросійськими бойовиками є прямим порушенням Мінських угод.

До речі, бойовики дійсно досить активно використовують БПЛА не лише для розвідки, але й для проведення диверсій проти українських військ. Скажімо, раніше повідомлялося, що 16 травня 2016 року вночі проросійські бойовики скинули з безпілотного літального апарата декілька вибухових пристроїв у районі розташування частин ЗСУ неподалік Авдіївки.

У лютому 2016 року на військовому складі 72-ї бригади у районі села Вершина Запорізької області, що за десять кілометрів від кордону з Донецькою областю, стався вибух, причиною якого називали ворожий безпілотник, який скинув вибухівку.

Також торік, 29 квітня, штаб АТО повідомляв, що пізно ввечері над населеним пунктом Лозоватське Красноармійського району на Донеччині був помічений ворожий БПЛА, який скинув над позиціями одного з підрозділів ЗСУ понад десять вибухових пристроїв, вісім з яких розірвалися при контакті з землею.

Вже цього року, 19 лютого, на одному з городів у районі Авдіївки знайшли безпілотник, за всіма ознаками російського виробництва, який ніс на собі вибухівку.

Між іншим, хоч ідеться і не про зону АТО, але варто згадати, що в СБУ припускають: загоряння військових складів у Балаклії на Харківщині також могло спровокувати скидання запалювальних або вибухових засобів саме з безпілотника.

Підсумовуючи, можна зауважити, що російські та проросійські пропагандистські ЗМІ вкотре вдаються до своєї звичної тактики — намагаються звинуватити ЗСУ в тих злочинах, які вчиняють терористи. Цього разу, застосовуючи на Донбасі ударні БПЛА, бойовики звинувачують в аналогічних діях ЗСУ, які просто не мають у розпорядженні подібних дронів. Тож можна зробити висновок, що інформація сепаратистських ЗМІ про скидання вибухівки з українського дрону на Ясинувату є черговим фейком. Втім, як і можливі фантазії на цю тему, які проросійські пропагандисти забажають підкинути нам в майбутньому.

Підготувала Тетяна Іваневич

QHA