КИЇВ (QHA) -

Незважаючи на те, що Україна ще у березні 2014 року визнала Декларацію ООН про права корінних народів, досі не прийнятий закон про корінні народи, який би повною мірою відображав стандарти, закріплені у декларації. Про це у коментарі QHA повідомив постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін.

— Ми бачимо сьогодні новий закон про вищу освіту, де відображені спеціальні стандарти захисту мовних прав корінних народів. Але багато чого ще не зроблено. Досі не прийнятий закон про корінні народи, який би повною мірою відображав стандарти, які закріплені у Декларації. Крім того, Україна досі не завершила процес голосування за аналогічний закон щодо караїмів і кримчаків. Ці заяви є у Верховній Раді, вони двічі реєструвалися у 2015 і 2016 роках, але так і не були прийняті,  сказав він.

Великою проблемою, на думку представника президента, є імплементація норм Декларації про права корінних народів до Конституції України.

Сьогодні у нас іде процес внесення Конституційною комісією змін до 10 розділу Конституції України. Йдеться про те, що Автономна Республіка Крим має розглядатися, як форма реалізації прав кримськотатарського народу на самовизначення, і в той же час бути формою захисту прав інших корінних народів і національних меншин, які проживають у Криму. Крім того, має бути розроблений механізм введення в конституційні норми Меджлісу і Курултаю кримськотатарського народу, додав він.

Декларація про права корінних народів була прийнята Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 13 вересня 2007 року. Даний документ декларує право корінних народів на гідне життя, на збереження і розвиток власної культури та власних інститутів. У документі підтверджується право корінних народів на самовизначення і, як наслідок, йдеться про свободу встановлення корінними народами свого політичного статусу і здійснення свого економічного, соціального та культурного розвитку.

Як повідомляло QHA, 23 лютого глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров звернувся з трибуни ВРУ до президента України із закликом ініціювати створення робочої групи у складі Конституційної комісії для підготовки змін і доповнень до Конституції України щодо АР Крим. 18 травня 2016 року Петро Порошенко на вечорі-реквіємі з нагоди річниці депортації кримських татар заявив про доцільність створення на території Криму Кримськотатарської автономії у складі України.

11 травня 2017 року відбулося перше засідання робочої групи конституційної комісії, яка розробляє поправки до розділу Х Конституції України «Автономна Республіка Крим» про право кримськотатарського народу на самовизначення.

QHA