КИЇВ (QHA) -

«Прибалтійський» сценарій звільнення Криму не прийнятний, оскільки за такий тривалий період російської окупації від кримськотатарського народу не залишиться й сліду.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив член Меджлісу кримськотатарського народу, генеральний директор фонду «Крим» Риза Шевкієв, коментуючи можливі варіанти деокупації Криму.

Риза Шевкієв позитивно відгукнувся про так звану «Кримську декларацію», оприлюднену нещодавно Держдепартаментом Сполучених Штатів Америки. При цьому він підкреслив, що необхідно не просто декларувати непримирення з окупацією Росією Криму, а слід говорити про конкретні терміни припинення цієї окупації.

При цьому, потрібно говорити не про віддалену перспективу, а про якомога більш швидке звільнення Криму і, виходячи з цього, необхідно розробляти сценарії такого звільнення. Зокрема Шевкієв вважає неприйнятними розмови про можливе відновлення суверенітету України над Кримом за прикладом республік Балтії, які звільнилися від окупації СРСР через півстоліття після її початку.

Член Меджлісу підкреслив, що окупанти системно і послідовно проводять політику репресій, спрямовану на знищення або витіснення за межі Криму корінного народу і кожен рік окупації призводить до скорочення чисельності кримських татар на півострові. Шевкієв емоційно заявив, що за 250 років російського панування над Кримом чисельність кримськотатарського народу скоротилася з декількох мільйонів до трьохсот тисяч у результаті примусових масових депортацій і просто політики етнічних утисків. І тому Крим ні в якому разі не можна залишати на багато років в окупаційній зоні Росії, оскільки це загрожує зникненням корінного народу.

— Нещодавно Держдепартамент США випустив "Кримську декларацію". Приємно чути, що вони ніколи не примиряться з окупацією Криму, але там немає термінів. Вже почали говорити, що це може бути варіант прибалтійських республік, коли вони п'ятдесят років перебували під окупацією Росії. Я представник кримськотатарського народу і член Меджлісу, відповідальний за певну частину свого народу, я заявляю, що за 50 років від нашого народу не залишиться й сліду. У нас будуть окремі представники, розкидані по всій Європі, які згадуватимуть, що у них предки були кримськими татарами.

Нам, корінному народу Криму, ні в якому разі не можна залишатися довго в окупаційній зоні Росії. Тому що ми знаємо — за 250 з гаком років вони (РФ — ред.) наш багатомільйонний народ довели до 300-тисячного. І цей їхній останній крок тихого геноциду, який вони влаштовують відносно нашого народу, поставить його на межу зникнення зі списків одного з народів на земній кулі.

Як повідомляло QHA, раніше лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що наразі, як і за царських часів, Росія цілеспрямовано створює в Криму нестерпні умови для кримських татар, змушуючи їх залишати півострів.

QHA