КИЇВ (QHA) -

Вступ до Північно-Атлантичного альянсу (НАТО), як найкращий варіант гарантування безпеки України, назвали 42% українців.

Як передає кореспондент QHA, такі дані останнього опитування оприлюднив політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Руслан Кермач. Фонд провів дослідження громадської думки на тему «Що українці думають і знають про НАТО?» у серпні, в усіх регіонах окрім Криму та окупованих районів Донбасу, опитано понад 2 тисячі людей від 18 років і старше.

Руслан Кермач відзначив, що у 2012 – 2014 рр. в громадській думці відбулися карколомні трансформації і за останні роки рівень підтримки серед українців вступу до НАТО зріс утричі, окрім того, відбулося різке падіння прихильників позаблокового статусу, хоча останнім часом їхня кількість знову почала зростати і зараз 33% вважають, що Україна має бути позаблоковою. Останнє дослідження підтверджує цю тенденцію.

— На серпень 2018 року майже 42% громадян підтримують вступ до НАТО як найкращу опцію гарантування безпеки України. Сформувався певний кістяк підтримки НАТО, рівень волатильності цього показника незначний і думаю нижче 40% підтримка НАТО не впаде. Прихильники позаблоковості складають 35% станом на серпень, хоча ще у 2015 році їх було 23%. Цей варіант гарантування безпеки переважно підтримується на півдні та сході.

Дослідження показало, що традиційно західні (73%) і центральні (52%) регіони підтримують вступ до Альянсу найбільше, однак і на сході й півдні за останні роки побільшало прихильників вступу до НАТО.

Окрім того, після початку російсько-української війни, різко впала кількість прихильників військових союзів з Росією та країнами СНД: рівень підтримки обвалився і зараз фіксується на рівні 6%.

Щодо проведення референдуму про вступ до НАТО, то на сьогодні 62% громадян взяли б у ньому участь. Найбільшу явку продемонстрували б жителі західних, а найнижчу — східних регіонів. Причому, з тих хто прийшли б на референдум, 67% проголосували б за вступ до НАТО, а 28% були б проти.

— У 2012 році результати були б кардинально протилежними — 61% були б проти вступу до НАТО. Окрім того, розрив між заходом і сходом був катастрофічний, а зараз це не так — 25% у східному регіоні виступають за НАТО, а в південному 21%, — акцентує Руслан Кермач.

За даними дослідження головним аргументом вступу до НАТО для українців є гарантія безпеки в цілому, вагомим аргументом є те, що вступ дозволить протистояти Росії (34%), а також, що це дозволить модернізувати армію (32%).

У дослідженні відзначається, що в цілому рівень обізнаності про НАТО в українському суспільстві зростає, хоча й нерівномірно як стосовно регіонального, так і щодо вікового розрізу. У загальному розумінні 37% сприймають НАТО як оборонний союз, 16% — як миротворчу організацію а 30% — як агресивний блок, хоча у 2007 році ця цифра складала 50%.

У дослідженні відзначається, що українці правильно розуміють основну функцію НАТО — захист країн-членів від збройного нападу. І розмірковуючи про вступ до Альянсу, найбільше люди хочуть знати, яким чином вступ до НАТО вплине на Україну, який це зумовить вплив на економіку, залучення західних інвестицій, а також — які будуть можливості НАТО щодо встановленя миру на Донбасі й можливості модернізації ЗСУ.

Говорячи про тих, хто негативно ставиться до НАТО, аналітики відзначають, що люди ще й досі, майже через три десятиліття після зникнення СРСР, апелюють до традиційного радянського кліше «НАТО — агресивний імперіалістичний блок».

Коментуючи результати дослідження, голова Громадської ліги «Україна – НАТО», заступник голови Громадської ради при Міністерстві закордонних справ України Сергій Джердж відзначив, що російсько-українська війна сприяє тому, що люди більш допитливо ставляться до питань безпеки і від НАТО хочуть бачити практичну допомогу. Водночас він наголосив, що Україна вже визначилася зі своїм вектором на вступ до Альянсу і закликав політиків під час передвиборчої кампанії не спекулювати на цьому питанні. Зокрема, не намагатися просунути ідею позаблоковості як пріоритетної.

— Я б хотів бачити виборчу кампанію, щоб у ній тему НАТО не експлуатували. Україна визначилася зі своїм вектором і НАТО посилює нас. Я думаю, що політичним партіям і рухам варто було б сперичатися і конкурувати на тему хто пообіцяє більшу зарплату чи пенсію, але не на тему НАТО, чи тему безпеки. Бо деякі сили наполягають на позаблоковості, а це абсолютно деструктивно і спрямовано на те, щоб відірвати нас від будь-якої міжнародної допомоги.

Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова зауважила, що за останні роки в Україні покращилася обізнаність як в цілому про Альянс, так і про те, що вступ до нього дасть Україні. Водночас, вона висловила здивування, наскільки живучими виявилися давні радянські штампи щодо НАТО. Барбора Маронкова також заявила, що сподівається на зникнення у майбутньому застарілих і невиправданих штампів про Альянс, і що НАТО асоціюватиметься в українців як організація, яка ґарантує колективну безпеку.

— В Україні покращилася обізнаність про НАТО, і що вступ до нього несе Україні, але ще існує багато міфів і стериотипів, які підживлюються деякими політичними силами, у тому числі й з Росії, за допомогою російської пропаганди. Агресивні стереотипи (у сприйнятті українців) ми трохи посунули, зокрема, що «НАТО – це агресивний імперіалістичний блок». Для мене "імперіалістичний" — це таке, що асоціюється з дуже давніми часами і використання слів "агресивний імперіалістичний блок" видається мені дуже дивним. Сподіваюся, за декілька років у свідомості людей існуватимуть слова «Альянс», «політична організація», «організація з колективної безпеки».

Директор Центру інформації та документації НАТО відзначила позитивні зрушення у сприйнятті НАТО в регіонах, хоча зауважила, що такі геополітичні питання навряд чи є дуже актуальними для системного обговорення у середньостатистичній українській родині, яка більше переймається боротьбою за виживання і протидії корупції.

Раніше повідомлялося, що президент Росії Володимир Путін нервово відреагував на можливість вступу до НАТО України та Грузії.

QHA