КИЇВ (QHA) -

 

Кримських призовників можуть змусити взяти до рук автомат і воювати проти України, заявив в ефірі радіо Hayat заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.

За його словами, в окупаційної влади є такі плани, і кожен кримчанин має це розуміти.

Чийгоз закликав кримчан призовного віку проявляти свою громадянську позицію і демонстративно відмовлятися від служби у лавах російської армії.

— Юнаки в Криму мають демонстративно відмовлятися від служби. Кожен з нас робить вибір. Або йти на поводу в окупантів і виконувати все, що насаджує бандитська влада, брати участь в терорі, який демонструє російська держава, або формувати громадянську позицію і боротися за незалежність України, за виведення окупаційних військ з території батьківщини. Тут йдеться про цивільну відповідальність.

Опиратися незаконному призову необхідно і для того, щоб привернути до цього питання увагу міжнародної спільноти, додав Чийгоз.

Як приклад він навів активність кримських татар.

— Вони відмовлялися йти на нелегітимні вибори на півострові, через що отримали масу проблем: їх звільняли з роботи, на дітей у школах тиснули психологічно. Якщо сотні людей за опір окупантам сидять у тюрмах, їхні діти залишилися без батьків, то чому частина населення має вважати, що нічого не можна зробити, треба йти служити, — зазначив Чийгоз.

Заступник голови Меджлісу нагадав, що лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв відмовився служити у лавах радянської армії, через що провів два роки у в'язниці.

— Боротьба має на увазі активну позицію. Призовом до армії Росія бажає зробити кримчан учасниками свого злочину, і цьому треба чинити опір.

 

"Суди" в анексованому Криму від початку 2018 року оштрафували 18 кримчан за ухилення від військової служби. Штрафи за це складають від 18 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 до понад 21 тисячі гривень).

У 2018 році кримчан почали призивати на службу до лав армії РФ на Північному флоті, зокрема у Сєвероморську — місті за Північним полярним колом.

Українські правозахисники дали рекомендації кримчанам, як уникнути служби в російській армії, не порушуючи закон. Зокрема, їм радять не відмовлятися від українського паспорта, знятися з обліку, або виїжджати на материкову Україну.

QHA