КИЇВ (QHA) -

Рішення Московського міського суду вкотре засвідчило, що незалежної судової системи в Росії не існує, і все відбувається не на засадах правосуддя, а за вказівками «згори».

Таким чином заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз прокоментував агентству QHA вчорашнє рішення Московського міського суду, який підтвердив правильність рішення Тверського районного суду про відмову у прийнятті позову Чийгоза та Ільмі Умерова до Адміністрації Президента РФ з вимогою ознайомити їх з указом, на підставі якого вони були звільнені від відбування покарання.

Чийгоз також додав, що в РФ дії влади проводяться під грифом секретності, оприлюднення будь-якої інформації жорстко контролюється, і у тому числі саме цим зумовлене приховування тексту указу президента про помилування його та Умерова.

— Як такої судової системи в Росії не існує, рівно як й інших інституцій. Є певна група на чолі з «царем», вона визначає — кого стратити, кого помилувати, кому давати інформацію, кому — ні. В Росії, коли стосується дії цієї групи терористів на чолі з Путіним — все табу. Їхня діяльність, оце все беззаконня, воно регламентується внутрішнім таким бандитським правилом.

Заступник глави Меджлісу також повідомив, що разом з адвокатом й надалі вимагатимуть ознайомити їх з указом про помилування. Зокрема, подаватимуть позови до європейських судових інституцій.

— Зрозуміло, що ми будемо наполягати на необхідності ознайомлення з указом про помилування і звертатися до європейських судових інституцій, щоб добитися хоч якоїсь відповіді — на підставі чого нас насильно видворили з території нашої Батьківщини, з території Криму, не пояснивши практично нічого. Ми й досі не маємо про це інформації (на підставі чого відбулося звільнення), і тому добиваємося хоч якихось пояснень для того, щоб мати можливість вживати подальші заходи.

Як повідомляло QHA, 28 березня Московський міський суд залишив чинною відмову Тверського районного суду прийняти приватні скарги заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова до адміністрації президента Росії. У скаргах вони вимагали ознайомити їх з текстами указів президента РФ, на підставі яких вони були звільнені. Конституція РФ (ч.2 ст.24) зобов'язує чиновників і держоргани надавати для ознайомлення тексти своїх актів тим особам, чиї права і свободи зачіпаються цими актами, однак текст указів так і не був наданий ані Чийгозу, ані Умерову, ані їхньому адвокату Миколі Полозову. Колишні політв’язні й досі не мають офіційної інформації про те, на підставі яких документів і рішень їх випустили на свободу. Микола Полозов вже повідомив про намір звернутися до ЄСПЧ.

Довідково. Заступники глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров були засуджені російськими окупаційними судами в Криму за надуманими, політично вмотивованими звинуваченнями. Фактично "провина" обох в очах россійського правосуддя зводилася до того, що вони залишилися на проукраїнських позиціях після початку окупації Криму. Так званий Верховний суд Криму 11 вересня 2017 року засудив Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі. 27 вересня 2017 року Сімферопольський районний «суд» оголосив вирок Ільмі Умерову — 2 роки колонії-поселення і 2 роки заборони на громадську діяльність. 25 жовтня 2017 року Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова видали Туреччині і згодом вони повернулися до України.

QHA