ЖЕНЕВА (QHA) -

 

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров під час виступу на 39-й сесії ООН з прав людини у Женеві 25 вересня заявив, що єдиною причиною катастрофічного погіршення ситуації з правами людини на тимчасово окупованих територіях України є російська агресія.

— Особливо боляче бачити категоричну відмову країни-окупанта — Російської Федерації — дотримуватися міжнародного гуманітарного права на окупованому півострові. Найсумніше буквально щодня отримувати повідомлення про те, як кримські татари продовжують страждати від поліцейських рейдів, обшуків, арештів. Тривожно дізнаватися, що наших співвітчизників регулярно переслідують через фальшиві звинувачення у тероризмі та правопорушення, пов'язані з екстремізмом.

Чубаров зазначив, що окупаційна влада не дотримується стандартів у сфері прав людини. Зокрема, в Криму порушуються такі основні права людини, як свобода мирних зібрань і пересувань, свобода слова, об'єднань і відправлення релігійних обрядів.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу акцентував: незважаючи на рішення Міжнародного суду ООН від 19 квітня 2017 року, яке нещодавно підтвердили цим судом, представницький орган кримськотатарського народу — Меджліс залишається забороненим на півострові.

Чубаров підкреслив, що не тільки кримські татари, а й інші етнічні групи Криму позбавлені своїх прав. Зокрема, українцям відмовляють у праві отримувати освіту рідною мовою.

— У той же час, Російська Федерація займається переселенням на територію Криму десятків і сотень тисяч етнічних росіян.

Рефат Чубаров зазначив, що Росія наполегливо ігнорує міжнародні організації, політичних лідерів, представників громадянського суспільства, які закликають врятувати життя незаконно заарештованих в Криму громадян України, засуджених за надуманими звинуваченнями і запроторених до російських в'язниць.

— Олег Сенцов і Володимир Балух проводять багатомісячні голодування. Порушується обіцянка російського президента, щоб український омбудсмен змогла потрапити до політичних в'язнів російського режиму. Більше 70-ти жителів Криму — кримські татари, українці, представники інших національностей — позбавлені волі. До в'язниці кидають нерідко й цілими сім'ями: сина й батька Дегерменджі, братів Абдуллаєвих та інших.

При цьому окупаційна влада в Криму повністю байдужа до сподівань людей, півострів цікавий Росії лише як військовий форпост для домінування у Чорноморському регіоні, акцентував голова Меджлісу.

Говорячи про ситуацію на Донбасі, Чубаров зазначив, що на Сході України Збройні сили РФ і підконтрольні їй збройні формування продовжують здійснювати жахливі акти насильства проти мирних жителів, позбавляючи людей основного права — права на життя.

— В таких умовах Російська Федерація має намір провести так звані позачергові вибори для формування нелегітимних так званих представницьких органів на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Це — не що інше, як явне і умисне порушення Росією зобов'язань як сторони Мінських домовленостей.

Підбиваючи підсумки, Чубаров заявив, що Росія знову намагається знищити кримських татар.

— До річниці 70-річчя Конвенції про попередження злочину геноциду не можна дозволяти Російській Федерації, керівництво якої має таку ностальгію за Радянським Союзом, повторювати злочини кривавого радянського диктатора Сталіна проти корінного народу Криму з метою «повністю або частково знищити національну, етнічну, расову та релігійну групу як таку» (стаття 2 конвенції про геноцид), — резюмував голова Меджлісу кримськотатарського народу.

 

Як писало QHA, раніше у Варшаві на щорічній конференції ОБСЄ з огляду виконання зобов'язань у сфері людського виміру Рефат Чубаров заявив, що переслідування кримських татар і українців на півострові з боку окупаційної влади є злочинами на грунті ненависті й нетерпимості.

Він нагадав, що окупувавши Крим і вчинивши збройну агресію проти України, Росія порушила усі десять принципів ОБСЄ, а також норми міжнародного права і Будапештський меморандум.

QHA