КИЇВ (QHA) -

Народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у коментарі агентству QHA назвав п’ятірку законопроектів, які на його думку, є пріоритетними для розгляду на 9-й сесії Верховної Ради, яка відкрилася сьогодні.

Серед головних пріоритетів він назвав законопроекти, які безпосередньо врегульовують статус Автономної Республіки Крим, і статус корінного народу Криму — кримських татар.

— Я назву (серед пріоритетів) зміни до Конституції України щодо Х розділу по статусу Автономної Республіки Крим. Закон про статус кримськотатарського народу. Закон про корінні народи, бо вони просто дуже взаємопов’язані. Закон про державний бюджет України на 2019 рік. І Виборчий кодекс.

Говорячи про перспективи ухвалення на нинішній сесії змін до Х розділу Конституції щодо статусу АР Крим, Рефат Чубаров зауважив, що вчора Президент України публічно заявив про проведення найближчим часом засідання Конституційної комісії з розгляду цього питання, що дозволить йому направити до Ради законопроекти про зміни до Конституції і взаємопов’язані з ним законопроекти про статус кримськотатарського народу і корінні народи в Україні. За словами Чубарова, якщо президент дотримається свого слова і засідання комісії справді відбудеться найближчим часом, є шанс встигнути ухвалити ці зміни ще нинішнім складом Верховної Ради.

— Якщо президент дотримається свого слова, ми маємо найближчим часом усе встигнути. Ми, як робоча група Конституційної комісії, пропонуємо спрямувати ці законопроекти пакетом. Є такий досвід у парламенті — ухвалюючи ті чи інші зміни до Конституції, ми приймали одночасно зміни для забезпечення норм. З моєї точки зору ці зміни мають йти разом.

Коментуючи проходження законопроектів по статусу Криму в парламенті, зокрема, рівень поінформованості про них депутатів, Рефат Чубаров наголосив, що впродовж останнього року проведено значну просвітницьку роботу і висловив сподівання, що депутати на належному рівні обізнані із законопроектами та підтримають їх.

— У нас дуже багато депутатів не знають про ті питання, з яких прийматимуться рішення, поки  документи не надійдуть до зали і поки вони не сядуть визначати свою позицію щодо того питання, яке виноситься на порядок денний. Ми наскільки могли проводили просвітницьку роботу. В Конституційній комісії є представники з кожної фракції, вони зараз визначаються з цього питання у складі Конституційної комісії. Сподіваюся, що вони ці питання обговорюватимуть на своїх фракціях. Дасть Бог, що ті депутати, які наразі не обізнані, вони дізнаються більше.

На запитання кореспондента QHA щодо того, чи планує голова Меджлісу балотуватися до Верховної Ради на майбутніх парламентських виборах, Рефат Чубаров відповів дипломатично — зараз на часі проведення змін до Констититуції щодо статусу Криму ще у складі цієї Верховної Ради, тому про далекосяжні виборчі плани він ще не замислюється.

— Я зараз весь занурений у те, щоб пройти етап розгляду і схвалення змін до Х розділу Конституції України. Для мене це зараз найголовніше. Про інше я наразі ще не думав.

Нагадаємо, сьогодні у Києві відкрилася 9-та сесія Верховної Ради VIII скликання.

Раніше повідомлялося, підготовлений робочою групою текст змін до Конституції має підтримати Конституційна комісія, що дозволить подати його на розгляд до Верховної Ради. Після цього потрібно отримати 226 голосів парламенту і направити текст до Конституційного суду. Після отримання позитивного висновку Конституційного суду, депутати мають проголосувати за зміни до Конституції 300 голосами.

QHA