КИЇВ (QHA) -

Екологічна катастрофа в Криму має на меті знищити корінний народ півострова — кримських татар, заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров під час виступу в сесійній залі Верховної Ради 7 вересня.

Текст виступу голова Меджлісу опублікував у своєму Facebook.

Чубаров зазначив, що його виступ перегукується з виступом іншого нардепа Степаном Барною.

Нижче наводимо текст Рефата Чубарова у Верховній Раді:

— У тимчасово окупованому Криму відбувається масштабна екологічна катастрофа, величезний відстійник площею 42 кілометри продовжує парувати кислотними інгредієнтами. І питання не в недостатній кількості води для цих відстійників, причиною є нещадна експлуатація заводу "Кримський титан" в цілях російської економіки у співпраці з українським підприємством "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" у Житомирській області, який продовжує в обхід санкцій поставляти люмініт як сировину для "Кримського титану". Скільки про це говорилося, але ніяких дій ні з боку правоохоронних органів, ні владних структур не робилося.

Тепер біда прийшла на обидва боки адміністративного кордону, яка розділяє тимчасово окупований півострів і материкову частину України. Російська окупаційна влада, щоб уникнути відповідальності за злочинні дії, які нею здійснюються у тимчасово окупованому Криму, в тому числі через знищення довкілля, почала шалену інформаційну атаку проти української держави з питань, пов'язаних з екологічною катастрофою у місті Армянськ.

Це добре, що вчора на засіданні РНБО дуже чітко висловилися і президент України Петро Порошенко, та інші члени Ради Національної Безпеки, але потрібно терміново втілювати ці рішення в життя. Зокрема, у напрямку на місці екологічної катастрофи представників міжнародних спеціальних інститутів, у тому числі, організації із заборони хімічної зброї.

Друзі, ми буваємо абсолютно праві, коли наполягаємо на тому, що винятковою цінністю для держави і для суспільства на тимчасово окупованих територіях є люди, наші громадяни. Але знаємо, що окупанти для вбивства людей нерідко знищують його життєвий простір, його будинок, його землю. У Криму російська окупаційна ... російські окупанти цілеспрямовано знищують Крим, вони його роблять неможливим для подальшого розвитку і життя людей. Вони це роблять свідомо, оскільки їхньою метою є знищення кримськотатарського народу, корінного народу півострова.

Я хотів би, аби ще раз ви просто відчули той біль, який зараз у серцях сотень тисяч людей в Криму, які все життя боролися за те, щоб повернутися на землю, яку сьогодні російські окупанти на їхніх очах так цілеспрямовано знищує і отруює.

Нагадаємо, раніше спікер Верховної Ради Андрій Парубій закликав міжнародні організації направити в окупований Крим незалежну моніторингову комісію, яка б надала оцінку хімічним викидам. Він зазначив, що якщо комісію не допустять на анексований півострів, цю екологічну катастрофу необхідно визнати ще одним фактом хімічної атаки з боку окупаційної влади.

QHA