КИЇВ (QHA) -

 

Російська Федерація повинна була б включити до санкційного списку не 322 особи, а десятки мільйонів українців, які ненавидять Росію за агресію проти України.

Таку думку висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв’ю журналістам, коментуючи оприлюднений список з 332 громадян України, проти яких Росія ввела санкції за недружні дії до російських компаній або персон. До списку потрапили сам Чубаров, а також лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та інші відомі українські діячі.

— Якби росіяни хотіли відзначити тих, хто ненавидить Росію і здійснює все для того, щоб змусити її повернутися в межі міжнародного права, змусити Росію піти з наших територій, з Криму в першу чергу, то вони тоді б мали  записати в цей список десь 85% всього українського населення. Цей список містив би десятки мільйонів людей. Ми для росіян є вороги. І такими ми будемо доти, доки ми або не погодимось на їх умови, тобто не перейдемо повністю під  російське іго зі своєю землею, або до того моменту, коли ми самі змусимо їх піти геть з нашої землі, говорить голова Меджлісу.

Коментуючи перелік, Чубаров відзначив, що в ньому є люди, яких він не назвав би опонентами Росії. Він припустив, що в список для прикриття навмисне могли б бути включені українці, які насправді дружньо ставляться до Росії. Так само з маніпулятивних міркувань до списку не потрапили відверті опоненти Росії.

На думку Чубарова, за допомогою подібних списків Росія намагається маніпулювати Україною. Приміром, це може бути однією зі спроб демонстративно показати українському суспільству кого Росія вважає своїми ворогами. Водночас, росіяни намагаються таким чином відокремити антиросійську «хунту» від решти суспільства, начебто, «лояльного» до північного сусіда.

— Вони хочуть обманути українське суспільство, намагаючись поділити політичне українство на два табори: оце група людей, які не люблять Росію, а інші, і іх переважна більшість, такі, з якими ми (Росія) хочемо здійснювати добрі взаємовідносини. Є Хунта при владі, є політики, наближені до Хунти, а взагалі українці, начебто, це дуже добрі люди і братська нація, і Україну ми любимо дуже сильно. А при всьому тому, вони пішли на нас війною, вони відторгли наші території і тимчасово їх окупували, вони підтримують бандитів на сході України.

Сам Чубаров до включення в російський санкційний список поставився «спокійно», нагадавши, що вже знаходиться в екстремістському списку Російського фінансового моніторингу, де є "багато поважних людей". Він також повідомив, що у нього в Росії немає, не було і ніколи не буде жодних активів, жодних цінних паперів. Водночас, оскільки Росія поширює своє законодавство на окупований Крим, він і ті кримчане зі списку, які мають майно в Криму, попадають під удар. Втім, щоб відібрати зараз в Криму майно у «неугодних» російській окупаційній владі не потрібно якісь додаткові списки, зауважує Чубаров.

— У мене є Крим, це моя земля, земля кримських татар, це є українська територія. У мене в Криму є клаптик землі, на якому я будувався, у мене там мав бути дім, власний дім на власній землі. Тепер я не можу продовжити будівництво. Росіяни відібрали у мене цю можливість, як і у тисяч і тисяч кримських татар і українців. Вони й так в будь-яку хвилину могли забрати в мене те, що я маю в Криму, як і в будь-якого громадянина України. І кожна людина, яка живе зараз в окупованому Криму, без всяких списків не може уникнути такої загрози (експропріації майна з боку окупаційної влади - ред.) - 

Ще однією метою оприлюднення санкційного списку українських ворогів Росії, на думку Чубарова, є намагання Росії відвернути увагу російського суспільства від внутрішніх проблем. Антиросійські санкції, введені західними партнерами проти Росії за агресію в Україні щоденно підточують російську економіку, погрішуючи життя людей і провокують невдоволення і зростання протестних настроїв. А дії репресивної машини, утиски базових прав і свобод вже змушують російських громадян замислюватись над діями своєї влади. Як ілюстрацію Чубаров навів вибух в будівлі ФСБ в Архангельську, який здійснив 17-річний юнак.

— І цей список, і указ про санкції - це власне для внутрішнього користування в російському суспільстві. Російська влада має щось доводити своєму суспільству. Санкції щодня працюють і дуже багато процесів в самій Росії в сферах економіки, в сферах свободи слова вже лякають російське суспільство. Воно ще не протверезіло, але вони вже про щось починають думати. Молода людина 17-ти років в Архангельську вибрала об'єктом (для вибуху) ФСБ - саме той орган, який реалізує і уособлює тоталітаризм в Росії.

Чубаров також наголосив, що і Україна повинна проводити жорстку політику проти тих громадян РФ та інших іноземців та компаній, які порушують українське законодавство, відвідуючи окуповані території, або проводячи з ними економічну діяльність.

— Має бути правове регулювання і переслідування як громадян Росії, так і інших іноземців, які переступили наше внутрішнє законодавство на нашій території. Це нормальна процедура і це робить кожна держава і кожен уряд, підкреслив голова Меджлісу.

 

З 22 жовтня Росія ввела санкції проти 332 громадян України та 68 компаній за недружні дії проти російських компаній або громадян – постанова про це опублікована сьогодні. Санкції передбачають блокування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна, а також заборона на виведення капіталу з Росії. До списку потрапили відомі українські політики та відомі компанії.

QHA