КИЇВ (QHA) -

Русифікаторський мовний закон, ухвалений Держдумою Росії, не стосується Криму, оскільки Крим — це тимчасово окупована українська територія. Втім, окупанти намагатимуться впровадити своє законодавство на півострові.

Таким чином глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров прокоментував агентству QHA нещодавно затверджений Держдумою Росії закон, який дозволяє громадянам РФ, які проживають у національних суб’єктах Федерації, не вивчати національні мови.

— Те, що Росія проголосувала цей закон, абсолютно не стосується кримських татар і Криму, тому що Крим є окупованою територією. Але зрозуміло, що деякий час, поки Росія контролюватиме українські землі, у тому числі й Крим, то вона спробує впроваджувати цей закон.

Рефат Чубаров наголосив, що внутрішня політика Росії вирізняється цинічністю і декларативністю. Декларуючи рівність і державний статус національних мов у національних автономних республіках, російська влада насправді усіма засобами створює умови для домінування в усіх сферах російської мови, при цьому насильницькими методами звужуючи сферу використання корінними народами РФ своїх мов. Для цього, у тому числі, використовуються правові методи. Зокрема, передбачене новим законом запровадження у школах вивчення мови національних меншин «за бажанням батьків» дає можливість етнічним росіянам, які проживають у національних автономіях Росії, відмовитися від такого вивчення. У підсумку, вважає глава Меджлісу, це призведе до масового витіснення мови корінних народів з повсякденного спілкування, з професійної діяльності тощо. Рефат Чубаров також акцентував на тому, що значна кількість народів, які населяють зараз Російську Федерацію, були в різні історичні період включені до її складу проти своєї волі.

— Усе, що Росія говорить на міжнародній арені, і все те, що вона робить всередині своєї країни — це є абсолютно різні речі. Цинізм російської влади полягає у тому, що декларуючи рівність всіх народів, які живуть у федеративній державі Росія, записавши в багатьох конституціях національних республік, що мови титульних народів у цих республіках є також державними, насправді вони зробили такий формат, коли єдиною державною мовою по всій територій Російської Федерації є російська мова. А титульні народи в суб'єктах РФ, які живуть на своїх землях, формально маючи свою мову в статусі державної, кожного року звужуватимуть сферу її використання, оскільки можливості людей щодо використання мови титульних народів будуть обмежуватися. Бо, зрозуміло, що там, де буде принципу «за бажанням батьків», переважна більшість росіян ігноруватиме місцеві мови.

За словами Чубарова, шовіністично налаштована російська верхівка намагається замаскувати під начебто об'єктивні процеси свої навмисні дії спрямовані на примусову русифікацію і асиміляцію корінних народів Росії. І в сучасних умовах, після незаконної анексії Криму, така політика рикошетом вражатиме і українських громадян, які проживають на тимчасово окупованих РФ українських територіях.

— І Путін, і його оточення — вони "шовінюги", вони розраховують на те, що за певний час відбудеться така, з їхньої точки зору, об'єктивна асиміляція. Хоча насправді це є насильницька асиміляція, коли створюються правові умови, аби не допустити зберігання мов тих народів, які зі своїми землями зараз знаходяться у складі Російської Федерації. Зрозуміло, що усі ці підходи впроваджуватимуть російською окупаційною владою і в окупованому Криму.

Нагадаємо, Державна Дума РФ 25 липня 2018 року схвалила у третьому читанні закон про вивчення у школах рідних мов, таким чином зробивши необов'язковим вивчення національної мови в автономних республіках і областях РФ.

Всесвітній конгрес кримських татар заявив, що схвалені Держдумою РФ поправки до закону «Про освіту в РФ» (в частині вивчення рідної мови з числа мов народів країни і державних мов республік, які знаходяться у складі РФ), суперечать низці міжнародних резолюцій. ВККТ також закликав усі неросійські народи РФ боротися проти асиміляційної політики Кремля.

QHA