КИЇВ (QHA) -

У неділю, 26 лютого, під час панельної дискусії «Майбутнє Криму: статус півострова і політика щодо деокупації» у рамках Міжнародного форуму «Крим в умовах окупації: наслідки для України та світу» голова Меджлісу кримськотатарського народу заявив про майбутню дискусію щодо бачення майбутнього Криму.

— Ми знаходимося напередодні великої сутички навколо Криму, не як території, а в плані закріплення кожної зі сторін своїх позицій, виходячи зі своїх поглядів, прагнень. Це не означає, що в ситуації, що склалася, нічого не відбувається. Кожна із сторін готується до того, щоб вийти з цієї сутички переможцем. Але виникає питання: чи готується до цього Україна?

За словами Рефата Чубарова, треба виходити з того, що Крим є для них виміром ступеня амбіцій і ролі у світовій політиці. Виходячи з того, яке місце в світовій геополітиці собі відводить Росія, вона буде відчайдушно битися за Крим.

— Захід поставлений перед вибором. Що вони будуть вибирати? Або світ буде далі розвиватися на основі більш-менш стійкої конструкції міжнародного права, яка вишикувалася після Другої світової війни, і Захід повинен поставити Росію на місце в цьому контексті. Або світ йде на компроміс із Росією і запрограмує себе на такий непрогнозований розвиток подій, — зазначив Рефат Чубаров.

Голова Меджлісу заявив, що для кримських татар Крим — не просто територія, де хотілося б жити.

— Для нас це єдина територія, де у нас є шанси зберегтися після катастроф, які спіткали нас у ХХ столітті.

Рефат Чубаров також зазначив, що для України це можливість зберегти державу як незалежне утворення.

— Усвідомлення цього повинно надихати українських політиків і чиновників на більш рішучі дії, — резюмував політик і додав, — нам потрібно визначитися, наскільки ми готові бути послідовними в тих намірах, які ми декларуємо.

Рефат Чубаров також додав, що він вірить у те, що аргументація в міжнародному праві на визначення для кримських татар статусу корінного народу, і вибір корінним народом певного державного утворення саме і буде у результаті визначати ситуацію в сутичці навколо Криму.

Україна має десятки аргументів на право володіння Кримом і повинна в своєму законодавстві зміцнювати позиції щодо статусу кримськотатарського народу, упевнений він.

— Це не просто очікуване бажання і прагнення кримських татар, а саме зміцнення держави та її територіальної цілісності. Часу у нас не так багато, оскільки час зіткнення, я підкреслю — не бойового або військового, наближається. І це свідчить про те, що нас перевіряють на нашу непридатність. Це говорить про те, що час до прямої сутички аргументів скорочується.

Нагадаємо, раніше перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі під час панельної дискусії «Майбутнє Криму: статус півострова і політика щодо деокупації» у рамках Міжнародного форуму «Крим в умовах окупації: наслідки для України та світу» зазначив, що в Росії ґрунтовно готувалися до захоплення Криму.

QHA