КИЇВ (QHA) -

В Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) відсутні ефективні механізми, щоб змусити свого члена — Росію дотримуватися норм міжнародного права. Тому Росія продовжує системно його порушувати, одночасно намагаючись використати демократичні принципи і демократичні міжнародні інституції для виправдання своїх злочинних дій.

Таку думку в інтерв’ю журналістам висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, коментуючи роботу щорічної конференції ОБСЄ з огляду виконання зобов'язань держав-учасників у людському вимірі, а також підсумовуючи свою зустріч з Верховним комісаром ОБСЄ з питань національних меншин Ламберто Заньєром, яка відбулася у Києві цього тижня.

— ОБСЄ намагається максимально через свій авторитет мінімізувати наслідки російської агресії (проти України), але кардинально вирішити це питання ОБСЄ не в змозі. Щодо дій Росії, ми обговорюємо, що ОБСЄ, незважаючи на свій високий політичний авторитет як інституції, не має ефективних механізмів аби змусити свого члена, який так брутально порушив міжнародне право, як Російська Федерація, дотримуватися його.

Рефат Чубаров нагадав, що в ОБСЄ всі рішення ухвалюються консенсусом за винятком однієї інституції — Парламентської асамблеї, яка ухвалює рішення більшістю голосів. Наприклад, влітку на сесії ПА ОБСЄ схвалено Берлінську декларацію, де прописані дуже жорсткі норми проти Росії за дії в Криму. Тоді російська делегація залишила зал, оскільки її підтримало лише півтора десятка делегатів, однак і після ухвалення цієї декларації Росія жодним чином не підкоригувала свою політику по відношенню до окупованих територій. Зокрема, Чубаров зазначив, що Росія продовжує не допускати на окупований півострів Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ в Україні, хоча мандат Місії поширюється на всю територію України включно з окупованим Кримом.

— На сесіях ПА ОБСЄ Росія завжди піддається нещадній критиці, осуду, звинуваченням. Але від цього вона не міняється, — говорить голова Меджлісу.

Говорячи про те, що Росія зловживає заради власних інтересів демократичними принципами і діяльністю демократичних міжнародних інституцій, голова Меджлісу нагадав нещодавню ситуацію, коли на щорічну конференцію ОБСЄ прорвалися проросійські прихильники окупації Криму, які намагалися використати трибуну конференції для пропаганди окупаційних дій. І хоча їм не вдалося повною мірою зреалізувати свої наміри, однак власне поява таких людей вимагає прискіпливо поставитися до безпекових механізмів доступу до трибун міжнародних організацій.

— Я попросив (Ламберто Заньєра), щоб всі інституції ОБСЄ були більш принциповими, коли йдеться про суверенітет країн-членів ОБСЄ. Я наголосив, що щорічні заходи ОБСЄ не можуть бути прохідними дворами, і там не можуть з'являтися усі, кому заманеться, зокрема прибічники російської окупаційної влади в Криму. На жаль, конструкція міжнародного права не має ефективних механізмів власного захисту і це є слабкість міжнародної правової системи.

Чубаров також додав, що Росія не просто сама порушує міжнародне право стосовно України, але й намагається європейських посадовців зробити спільниками своїх злочинних дій. Зокрема, Росія не допускає до окупованого Криму жодної міжнародної місії з процедури, визначеної українським законодавством. І водночас постійно запрошує іноземних політиків, експертів, моніторників відвідати Крим «через Москву», тобто в порушення українського суверенітету. Чубаров наголосив на тому, що системна позиція української сторони полягає у тому, що будь-які відвідини Криму мають відбуватися з дотриманням українського законодавства.

— Росіяни хотіли б, щоб він (Заньєр) заїхав до Криму. Вони думають, що зможуть замилити йому очі, як завжди росіяни роблять з тими, кого вдається їм привабити до Криму. Ми сказали, що наша позиція полягає у тому, що будь-яка посадова особа, або якісь спеціальні комісії, або місії можуть і мають заїжджати до Криму, але в той спосіб, який підкреслює суверенітет української держави над цими окупованими територіями. У той же час, ми всі розуміємо, що Росія на це не піде. Росія запрошує, наскільки я розумію, будь-яких посадових осіб з міжнародних організацій, але вона їх запрошує через Москву, через МЗС Росії. А це неприйнятно з точки зору статусу окупованості цих територій.

Як повідомляло QHA, муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов заявив на щорічній конференції ОБСЄ, що російська влада має на меті залякати активне проукраїнське населення Криму, змусити людей мовчати або залишити півострів.

QHA