КИЇВ (QHA) -

ФСБ Росії припустилася суттєвої фактологічної помилки під час продукування фейкових звинувачень проти помічника народного депутата Мустафи Джемілєва Ерола Велієва у начебто причетності до підпалу будинку муфтія Криму Еміралі Аблаєва.

Про це повідомив глава Межлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров сьогодні на прес-конференції, коментуючи оприлюднене ФСБ Росії відео, на якому затриманий в Криму українець Олександр Стешенко заявляє про причетність до підпалу будинку Велієва. Стешенко твердить, що обговорював ці події з Велієвим на території окупованого Криму в січні поточного року і саме тоді, у січні, Велієв з іще одним фігурантом вчинили цей підпал.

Рефат Чубаров наголосив, що Ерол Велієв у цей час не міг ані спілкуватися в Криму зі Стешенко, ані брати участь в якихось диверсійних акціях, оскільки не перебував тоді на території Криму. Востаннє Велієв відвідував Крим ще у вересні 2017 року, що можна перевірити за документами відповідних прикордонних органів як українських, так і російських. Про це Чубарову повідомив сам Велієв сьогодні під час зустрічі у Києві.

Чубаров переповів версію, озвучену на відео ФСБ, де Стешенко сказав, наче це все відбувалося в Криму в січні 2018 року. За словами Стешенка, вони зустрілися втрьох — Стешенко, Велієв і Третьяков (Чубаров говорить, він не знає, що за людина Третьяков — авт.). Далі Стешенко твердить, що Велієв пропонував їм здійснити підпал дому Еміралі Аблаєва, а потім Олександр Стешенко каже «я усвідомлюю, що можуть загинути люди, я відмовився від участі у цьому, і Ерол Велієв пішли на завдання разом із Третьяковим і здійснили це завдання».

Коментуючи цю версію, Рефат Чубаров підкреслив, що ФСБ припустилося помилки, не перевіривши дати перебування в Криму Велієва, і це повністю ламає всю побудовану конструкцію обвинувачень.

 

— Ви знаєте, що зараз потрапити до Криму будь-кому з материкової України неможливо без проходження дуже детального контролю і фіксації. Отже, Стешенко на камеру ФСБ говорить, що все відбувалося напочатку січня 2018 року, а Ерол Велієв не був в Криму з вересня 2017 року і це дуже легко перевіряється будь-ким і з обох сторін. Ерол Велієв каже, запитайте у відповідних служб України — я в'їжджав через материк, інакше і не можна в'їхати. Він приїздив (у вересні 2017 року) додому, до мами і після того не був у Криму. Те ж саме може підтвердити і російська окупаційна служба, яка знаходиться з того боку адміністративної межі. Отже, таким чином усе і ламається (у версії ФСБ — ред.), оскільки не було цього факту, не могло бути (через фізичну відсутність Велієва у Криму в січні п.р. — ред.)

Чубаров також назвав постановочним оприлюднене сьогодні ФСБ відео, на якому був зафіксований підпал будинку муфтія. Глава Меджлісу іронічно зауважив високу потужність відеокамер російських спецслужб, розміщених у місцях проживання кримських татар.

— Сьогодні (ФСБ) розмістили відео, де двоє людей вночі здійснюють цей теракт. Воно настільки красиво поставлене, що доводиться заздрити, що у місцях, де проживають кримські татари, встановлені такі дуже потужні відеокамери. Зрозуміло, що це така підготовлена акція.

Говорячи про причину такого проколу із Велієвим та іншими недоречностями у цій справі, глава Меджлісу висловив думку, що ФСБ просто поспішає, оскільки зараз на них тисне ситуація із невиконанням Росією рішення Міжнародного суду ООН, який зобов’язав РФ скасувати заборону на діяльність Меджлісу. Росія не хоче виконувати це рішення і хаотично вдається до будь-яких спроб очорнити Меджліс, продемонструвати, що він був заборонений не як представницький орган кримських татар, що не сприйняли окупацію, а як екстремістська організація. Виставивши Меджліс в очах світової спільноти екстремістами, Росія сподівається добитись права не виконувати рішення суду ООН.

— ФСБ допускає дуже брутальні провали. Це говорить про те, що ФСБ поспішає, що ФСБ намагається у будь-який спосіб очорнити Меджліс, — додав Чубаров.

Коментуючи «зізнання» Олександра Стешенка, Рефат Чубаров також наголосив, що у Меджлісі не звинувачюють його ні в чому, оскільки знають, що такі покази були вибиті з нього катуваннями. За його словами, відповідно треба поставитися і до його свідчень, оскільки свідчення, яких добилися шляхом катувань, не можуть вважатися правдивими.

— За місяць в умовах російської ФСБ з будь-якої людини можна зробити усе, що завгодно. З 11 до 12 квітня Стешенка катували безмежно, його багато разів топили в морі, на нього чинять подальший тиск і не лише моральний. Зі Стешенка вибили те, що фсбешникам було найбільше на сьогодні потрібно для дискредитації Меджлісу. На нього і зараз у цих казематах ФСБ й надалі чинить тиск і боюся, що не лише моральний.

Чубаров також повідомив, що після того, як Стешенко дав потрібні ФСБ покази, його змусили зателефонувати близьким людям і відмовитися від тих адвокатів, завдяки яким у Меджлісі отримали дані проте, де він знаходиться.

Нагадаємо, житель Харкова Олександр Стешенко, який 11 квітня був затриманий кримськими силовиками і зник з поля зору близьких і друзів, фігурує у справі ФСБ про нібито участь в екстремістській групі. Як повідомляється у прес-релізі ФСБ, Стешенко разом з екстремістською групою, нібито створеною Еролом Велієвим — помічником лідера кримськотатарського народу, народного депутата Верховної Ради України Мустафи Джемілєва, "за вказівкою лідера забороненого в Росії Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, який перебуває в розшуку, за підтримки СБУ планували вчинення злочинів з мотивів політичної ворожнечі, з метою залякування проросійськи налаштованих кримських татар і нагнітання міжнаціональної напруженості на території Республіки Крим". ФСБ відзначає, що Стешенко прибув до анексованого Криму для підготовки і здійснення провокацій — підпалу будинку.

QHA