КИЇВ (QHA) -

Дата засідання Конституційної комісії, на якій розглядатиметься підготовлений робочою групою проект змін до Х розділу Конституції стосовно статусу Криму, мають визначити після зустрічі з президентом України.

Таке сподівання висловив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров сьогодні на брифінгу в УКМЦ, передає кореспондент QHA.

Він нагадав, що рік тому була створена Робоча група Конституційної комісії і відповідний цілісний текст змін до Конституції щодо врегулювання статусу Криму вже підготовлений. Зараз його мають подати на розгляд Конституційній комісії. Однак, за словами глави Меджлісу, наразі відбувається певне гальмування скликання цієї Комісії з боку окремих представників українського політикуму (він не конкретизував прізвища чи посади).

— На жаль, останнім часом у мене є сумніви в щирості значної частини українського політикуму в тому, що вони розуміють усю важливість цієї сфери. Зараз потрібно зібрати Конституційну комісію і тут я не вбачаю у тих, хто може ініціювати засідання Конституційної комісії, я не бачу проявів розуміння своєчасного ухвалення змін і доповнень до Конституції України і двох законів, зокрема, закону про корінні народи України. Але ми не покладаємо рук, ми просуватимемо це далі. Я думаю, що найближчим часом мають бути зустрічі в тому числі з президентом України для того, щоб ми визначилися з датою проведення засідання Конституційної комісії.

Рефат Чубаров наголосив на недоцільності зволікання із внесенням змін до Конституції у частині створення кримськотатарської автономії.

Говорячи про те, що ООН оголосила 2019 рік Міжнародним роком корінних народів, глава Меджлісу зауважив, що до такої події українська держава має підходити серйозно і з конкретними справами щодо законодавчого врегулювання статусу корінних народів в Україні. І однією з таких справ Чубаров назвав саме внесення змін і доповнень до Х розділу Конституції стосовно статусу Автономної Республіки Крим, а також ухвалення двох законопроектів: про статус кримськотатарського народу в Україні і про корінні народи в Україні. Таких народів в Україні три — кримські татари, кримчаки і караїми.

— Зміни і доповнення до Конституції України одночасно з ухваленням цих двох законів — це був би дуже гідний прояв з боку української держави розуміння місця, ролі й важливості корінних народів саме через ухвалення цього законодавства.

Член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв нагадав, що Україна на сьогодні є однією з останніх країн, яка приєдналася до Декларації ООН про права корінних народів у 2014 році. І на сьогодні серед українського суспільства немає достатнього розуміння ролі й місця корінних народів, розуміння важливості врегулювання їхнього статусу. Для появи цього розуміння необхідно проводити відповідну роз’яснювальну роботу в тому числі залучаючи представників міжнародних організацій.

Так, за його словами, найближчим часом очікується візит спеціального доповідача ООН у справах корінних народів Таулі Корпус. На додаток до відкритого запрошення МЗС України для спецдоповідачів на відвідування України, у липні під час зустрічі з нею у Женеві представники Меджлісу додатково передали їй листа-запрошення від представницького органу кримськотатарського народу.

— Ми дуже сподіваємося, що пані Таулі Корпус відвідає Україну для того, щоб окреслити те, наскільки важливо розвивати у правовому плані питання корінних народів. Ми також сподіваємось, що Україну відвідає експертний механізм ООН з прав корінних народів, щоб зустрітися і з Меджлісом, і з законодавцями, і з представниками виконавчої влади, щоб надати консультативну допомогу в усіх цих процесах. Це дозволить посилити процес врегулювання статусу корінних народів в Україні і підняти статус держави на міжнародному рівні. В України дійсно є шанс стати країною, в якій врегульовані права корінного народу, — наголошує Барієв.

Раніше повідомлялося, підготовлений робочою групою текст змін до Конституції має підтримати Конституційна комісія, що дозволить подати його на розгляд до Верховної Ради. Після цього потрібно отримати 226 голосів парламенту і направити текст до Конституційного суду. Після отримання позитивного висновку Конституційного суду, депутати мають проголосувати за зміни до Конституції 300 голосами.

Наприкінці червня президент України Петро Порошенко закликав Конституційну комісію активізувати роботу по статусу Криму.

QHA