КИЇВ (QHA) -

У столиці України 28 жовтня відбулося десяте засідання виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар. Представники кримськотатарських діаспор з Туреччини, Литви, Казахстану, США і Німеччини зібралися у Києві, щоб обговорити насущні проблеми і завдання, які стоять перед кримськими татарами.

За традицією, засідання розпочало роботу зі звіту діяльності Меджлісу кримськотатарського народу і кримськотатарських діаспор з різних країн світу за тримісячний період.

Як зазначив голова конгресу, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, одним з важливих результатів роботи стало відкриття у Новоолексіївці класу з кримськотатарською мовою навчання, а також групи у дитячому садку. Крім того, до завершальної стадії підійшла робота з підготовки змін та доповнень до Розділу Х Конституції України, що стосується створення Кримськотатарської автономії.

— Це, можливо, більше питання Меджлісу кримськотатарського народу, оскільки члени Меджлісу тут прийматимуть рішення, але вся наша діаспора залучена до процесів, пов'язаних зі зміцненням статусу кримськотатарського народу на своїй батьківщині, у Криму. І ми всі однаково розуміємо, що законодавче оформлення цього статусу необхідно робити до того, як Крим буде деокупований, зазначив Рефат Чубаров у коментарі кореспонденту QHA.

Особливу увагу було приділено стану з правами людини, зокрема кримськотатарського народу, в окупованому Криму, а також організації майбутніх осінніх заходів на честь 100-річчя Першого національного Курултаю кримськотатарського народу. Вперше ці заходи проводитимуться на державному рівні. Так, у Верховній Раді України буде проведено урочисте засідання.

До загального столу обговорень змогли долучитися звільнені напередодні заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров.

— Сьогодні засідання мені здалося дуже яскравим, оскільки за нашим столом додалася кількість членів Меджлісу — Ахтем Чийгоз, який без малого три роки був відсутній, він сидів у в'язниці, і, звісно ж, Ільмі Умеров, який вже більше року не мав можливості виїздити з Криму, щоб побачиться з нами, його мали відправити в колонію. І те, що вони опинилися на волі, звісно, це дуже велика подія для нас, додав Чубаров.

Нагадаємо, Всесвітній конгрес кримських татар — структура, що об'єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині, у Криму, а також у діаспорі в різних країнах світу (Туреччина, Румунія, Польща, США, Канада, Литва, країни Західної Європи та Середньої Азії).

Три перших засідання виконавчого комітету відбулися у Румунії та Україні (у Києві та селищі Чонгар Херсонської області), четверте — у Вільнюсі (Литва), п'яте засідання виконкому ВККТ відбулося у турецькому місті Ескішехір, з шостого по дев'яте — у Києві.

QHA