НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

Член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства QHA («Кримські новини») і Радіо Hayat Гаяна Юксель, яка бере участь в роботі Постійного форуму ООН з питань корінних народів, заявила під час свого виступу, що у результаті репресій проти кримських татар у тимчасово окупованому Криму, страждають діти і жінки.

Саме ситуація з правами дітей і жінок в Криму стала темою її виступу в Нью-Йорку. Юксель зазначила, що міжнародні норми і законодавство забезпечують повагу прав дітей та рівні права жінок, проте наразі в Криму ситуація повністю протилежна.

Юксель нагадала учасникам форуму, що численні обшуки, які проводять окупанти в будинках кримських татар, часто відбуваються на очах дітей.

— На сьогодні багато сімей, дружини і діти втратили чоловіків і батьків, головних годувальників сім'ї. Ми закликаємо міжнародне співтовариство приділяти увагу ситуації в Криму, у зв'язку із переслідуваннями кримських татар та їхніх сімей, і ситуації, коли діти зазнають утисків, приниження, самотності з самого дитинства, — повідомила вона.

За словами Юксель, хоча Меджліс кримськотатарського народу, українські активісти, НВО надають матеріальну допомогу таким сім'ям, цього не завжди достатньо.

У своїй промові Гаяна Юксель розповіла і про кричущі факти порушення прав людини в Криму.

— Усім відомо, що в період окупації Криму 12 осіб було вбито, 90 — викрадені і зникли безвісти. Понад 1300 обшуків було проведено в будинках корінного народу півострова — кримських татар, і українських активістів. Сотні кримінальних справ порушено окупантами, а будь-яке інакомислення переслідується, — заявила вона.

За словами Юксель, зараз 61 кримчанин знаходиться у тюрмах, і більшість з них — кримські татари, які засуджені за сфабрикованими справами, нібито за участь в екстремістських організаціях.

— Вони засуджені на 10, 25, 50 років позбавлення волі, і ці люди мають сім'ї, дітей. Представницький орган кримських татар — Меджліс кримськотатарського народу — визнаний незаконним і екстремістською організацією на півострові, а молодь кримськотатарського народу, яка не визнала анексію півострова і територію Криму як частину Росії, змушена залишати свої рідні домівки, — розповіла вона.

Раніше QHA опублікувало промову заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза на 17-й сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів.

Чийгоз зазначив, що за чотири роки російської окупації на півострові вкоренилася атмосфера беззаконня щодо кримських татар.

Нагадаємо, кримських татар на форумі представляють заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства QHA («Кримські новини») і Радіо Hayat Гаяна Юксель, юрист Сулейман Мамутов, співробітник телеканалу АТR Ельмаз Асанова.

QHA