КИЇВ (QHA) -

Лідер кримських татар, уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу виступив українською мовою.

Зазначимо, що Джемілєв зазвичай виступає російською мовою.

Як передає кореспондент QHA, під час виступу лідер кримськотатарського народу перейшов на кримськотатарську мову.

— Зараз у Криму тисячі наших громадян дивляться трансляцію, тому я хотів би виступити кримськотатарською мовою, але оскільки в цьому залі не всі достатньо володіють кримськотатарською мовою, то я не дуже буду відхилятися від оригінального тексту,  сказав він.

У своїй промові Джемілєв заявив, що після розпаду СРСР російські спецслужби працювали на розкол і дискредитацію органів управління кримськотатарського народу, а також намагалися залякати жителів України уявним сепаратизмом кримських татар.

Усі роки після розпаду СРСР російські спецслужби і пропагандистський апарат працювали на дискредитацію системи національного самоврядування кримських татар, на внесення розбрату в середовище кримських татар. Проросійські ЗМІ постійно намагалися залякати жителів Криму і України уявним сепаратизмом кримських татар, звинувачуючи їх у планах відокремитися від України і приєднатися до Туреччини, а то і у спробах створити у Криму другу Чечню або в намірах взяти приклад Косова, зазначив він.

Джемілєв висловив жаль, що через сильне пострадянське проросійське лобі Україна не визнала Курултай кримськотатарського народу, хоча проголосила курс на повернення до Криму і відновлення прав кримськотатарського народу.

Всупереч очікуванням кримських татар Курултай не був визнаний Україною, хоча Україна з перших днів своєї незалежності проголосила курс на повернення кримськотатарського народу і відновлення всіх його прав. Основним було небажання викликати невдоволення проросійської частини населення і самої Росії, сказав він.

QHA повідомляло, що у Верховній Раді України відбувається урочисте засідання з нагоди 100-річчя від дня проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу.

Нагадаємо, в музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам'ятної монети на честь 100-річчя Першого Курултаю — національного з'їзду кримськотатарського народу, який відбувся в листопаді 1917 року.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці в Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA