КИЇВ (QHA) -

Ідея про можливість створення у рамках майбутньої Кримськотатарської автономії власної армії є абсурдною, оскільки вона протирічить загальній міжнародній практиці та українському законодавству.

Таким чином лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв прокоментував агентству QHA заяву одного з організаторів Громадянської блокади Криму Ленура Іслямова, який сказав, що «У нас має бути своя армія, кримська. У Кримськотатарської автономії у складі України має бути, у тому числі, й армія».

Мустафа Джемілєв акцентував, що не лише у рамках унітарної держави, а навіть у федеративних країнах власних армій не існувало. Він також навів приклад Радянського Союзу, в якому союзні республіки не мали республіканських армій — існувала єдина загальносоюзна радянська армія.

— Щоб саме кримськотатарська республіка мала свою армію — це абсурд. Наприклад, навіть союзні республіки в Радянському Союзі не мали своїх армій, всередині федерацій, конфедерацій суб’єкти ніколи не мають своєї армії, армія це прерогатива в цілому держави.

Говорячи про заяву Іслямова, Джемілєв також акцентував, що вона є лише точкою зору одного з кримськотатарських громадських діячів. Тоді як з подібних важливих питань позицію кримськотатарського народу може озвучувати лише обраний ним Меджліс після обговорення і ухвалення відповідного рішення.

— Він (Іслямов) висловлював свою точку зору. Але взагалі, якщо говорити про позицію кримських татар, то є у нас Меджліс кримськотатарського народу, обраний народом. Рішення з таких важливих питань ухвалює і озвучує не одна людина.

На уточнення, чим можуть пояснюватися подібні заяви, Джемілєв відповів дипломатично, зауваживши, що Іслямов «людина, далека від політики, бізнесмен і лише нещодавно прийшов до політики».

Водночас, лідер кримськотатарського народу зазначив, що продовжується обговорення створення військового підрозділу в складі Збройних сил України, який би враховував етно-культурні та релігійні особливості кримських татар.

— За логікою речей ми ж говоримо про військовий підрозділ, який враховував би особливості кримських татар (вони не їдять свинину, не вживають спиртне) і також важливо, щоб було відповідне мовне середовище. На цих підставах ми говоримо про доцільність таких специфічних підрозділів.

Як повідомляло QHA, координатор Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов днями заявив, що кримськотатарський батальйон «Аскер» за першої ж нагоди буде проводити деокупацію Криму силовим шляхом. Окрім того, він наголосив, що Кримськотатарська автономія у складі України в майбутньому повинна мати свою армію.

Раніше Іслямов пообіцяв українській владі вуличні протести з боку кримських татар, якщо до 18 травня не будуть внесені зміни до Конституції стосовно статусу Криму. Однак заступник глави Меджлісу Ахтем Чийгоз назвав такі обіцянки "приватною ініціативою", і наголосив, що в Меджлісі мають порозуміння з українською владою щодо термінів і параметрів створення Кримськотатарської автономії.

QHA