КИЇВ (QHA) -

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв вважає, що економічні санкції, які запроваджувалися і запроваджуються проти Росії важливі, але недостатні, і настав час вдатися до більш жорстких заходів, у тому числі, розглянути питання нафтового ембарго.

Таку думку він висловив у коментарі агентству QHA, оцінюючи ефективність економічних санкцій, які запроваджуються проти Росії.

За словами Мустафи Джемілєва, головним показником ефективності санкцій стане виведення російських військ з Криму і відновлення українського суверенітету над півостровом. Але для того, щоб змусити Росію це зробити, тиск має стати більш радикальним і жорстким. Суттєво підірвати економічну потужність Росії, зокрема, може введення ембарго на експорт російських енергоносіїв, адже російський бюджет більш ніж наполовину формують саме надходження від цього експорту.

— Необхідно створювати для країни-окупанта такі умови, за яких вона буде вимушена віддати Крим. У першу чергу, це економічні санкції, але нинішні економічні санкції — недостатні. Приміром, звучали пропозиції ввести ембарго на експорт російських енергоносіїв. Адже експорт енергоносіїв дає 60% бюджетних надходжень Російській Федерації. Або скажімо, відключити банківську систему SWIFT. Є ще багато варіантів про які ми говоримо у різних міжнародних організаціях.

Мустафа Джемілєв також відзначив, що необхідно обмежити можливість застосування Російською Федерацією права вето у Раді безпеки ООН в тих питаннях, які безпосередньо стосуються дій самої Росії. Він нагадав, що і президент України Петро Порошенко, і президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган відзначали, що нинішня практика, коли п’ять країн мають право вето у Радбезі ООН, має бути переглянута і обмежена під час розгляду певних питань.

— Вето не має застосовуватися у тих випадках, коли справа стосується конкретно цієї країни. Скажімо, якщо питання стосується Сполучених Штатів, то США не повинні мати право застосовувати право вето, те ж саме й з Росією, вважає Джемілєв.

Нагадаємо, раніше Мустафа Джемілєв неодноразово наголошував, що реакція світової спільноти на незаконну анексію Криму Росією має бути більш жорсткою. На його думку, економічні санкції є дуже важливим кроком, але те, що Росія ще й досі не вивела свої війська з Криму, свідчить, що ці санкції недостатньо ефективні і потрібно вживати більш потужних заходів. 

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров нещодавно розповів, що ідея обмеження експорту російських енергоносіїв як ефективного інструменту стримування Росії починає все активніше обговорюватися серед європейських політиків. Зокрема, він згадав екс-президента Франції Франсуа Оланда.

5 квітня США внесли до санкційного списку 38 російських бізнесменів, офіційних осіб і компаній. Обмежувальні заходи поширені на бізнесменів Олега Дерипаску, Ігоря Ротенберга, Віктора Вексельберга, Сулеймана Керімова, Владислава Рєзніка, Андрія Скоча, Кирила Шамалова. Унаслідок санкцій акції компанії «Русал», яка належить Дерипасці, лише впродовж понеділка обвалились на 40% на Гонконгській біржі та на 46,9% на Московській біржі. Керівництво компанії попередило про можливість технічного дефолту.

Вчора завідувач кафедри зв'язків з громадськістю Московського державного інституту міжнародних відносин, історик і політолог Валерій Соловей висловив думку, що вже наприкінці поточного року західні країни можуть домовитися про введення нафтового ембарго відносно Росії, яке виявиться фатальним для економіки країни, як свого часу нафтове ембарго стало фатальним для економіки СРСР.

— Уже наприкінці цього року буде обговорюватися введення нафтового ембарго відносно Росії… Воно буде супроводжуватися одночасно заборонами на придбання російського держборгу і на трансфер будь-яких чутливих технологій, — вважає Соловей.

QHA