КИЇВ (QHA) -

Так лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв прокоментував інформаційному агентству QHA відомості про нібито участь Меджлісу у військовому конфлікті в Сирії.

- Наскільки виправдані відомості, які періодично виникають в різних ЗМІ, в основному проросійських, але іноді і в західних, з приводу участі кримських татар у війні в Сирії, тим більше в ІДІЛ?

- Це абсолютна брехня, ми (Меджліс кримськотатарського народу - прим. ред.) неодноразово висловлювалися з приводу цього ІДІЛ. Коли тільки-тільки там (в Сирії - прим. ред.) починалися військові дії і деякі кримські татари хотіли їхати воювати в Сирію на боці опозиції, не на боці ІДІЛ, навіть тоді ми сказали: це не наша війна, там нічого вам робити. Не порушуйте українське законодавство, участь кримських татар у цьому конфлікті нічим не виправдане. Тому що опозиція в Сирії дуже різношерста, і ми ще не дуже знаємо, краща вона чи гірша за режим цього Асада. Це було тоді.
Зараз, наскільки мені відомо, там знаходиться близько 30 кримських татар, вони на боці опозиції, і жодного з них в ІДІЛ немає. Насправді, виїжджали туди в основному хізбут-тахріровці.
Те ж саме і узбецька опозиція. Я недавно бачився в Стамбулі з лідером узбецької опозиції, вони повністю відступили й воюють на стороні опозиційних сил.

- А щодо питання зі створення мусульманського батальйону?

- Що стосується нашої роботи зі створення мусульманського батальйону в Україні, то вона продиктована виключно практичними міркуваннями. Я ось, наприклад, зустрічався з військовими - кримськими татарами, вони кажуть, що хотіли б служити в українській армії, але, наприклад, з ранку до вечора зможуть там тільки їсти хліб і пити чай, бо в усьому іншому - свинина. Є у мусульманських воїнів свої особливості, які треба враховувати. Скажімо, інститут капеланів ... Що, там для 5-6 кримських татар будуть приводити свого муллу? Ні.

Тому, виходячи з цих практичних міркувань, ми говорили про створення мусульманського підрозділу, і президент (України - прим. ред.) зрозумів ці потреби й дав розпорядження про створення батальйону, наполіг на тому, щоб питання було прискорене. Мова йде про створення такого територіального підрозділу, який буде повністю підпорядковуватися Міністерству оборони України. І ніякого ІДІЛ або ще там чогось не може бути, оскільки це буде під командуванням української армії. По-перше, батальйон посилить українську присутність в Херсонській області, а по-друге, дасть можливість розселяти і закріплювати недалеко від Криму тих кримських татар, які виїхали з Криму, щоб вони далеко не роз'їжджалися.

- Звідки ж береться така брехня про Меджліс і кримських татар?

- Це робиться так: виходить який-небудь Бальбек або ще хтось, робить заяву, і потім сотні сайтів передруковують його слова. Тобто дуже примітивна технологія.

 

QHA