КИЇВ (QHA) -

У Києві пройшла прес-конференція, присвячена пам'яті Бориса Нємцова, під час якої виступили російський опозиціонер Володимир Іонов, російський журналіст Віктор Майстренко і український журналіст Айдер Муждабаєв. Вони всі говорили про те, чому справа відомого опозиціонера постійно затягується, і чому справжні замовники його вбивства будуть знайдені тільки після зміни путінського режиму, повідомляє коррепондент QHA.

Після дворічного розслідування вбивства Бориса Нємцова слідство дійшло до думки, що замовники відсутні в його справі. І російський опозиціонер був убитий, так як негативно висловлювався в сторону мусульман.

У справі про його вбивство на лаві підсудних перебувають імовірний вбивця Заур Дадаєв, Хамзат Бахаєв, який, за версією слідства, постачав спільників інформацією і повинен був приховати їх після злочину, Темірлан Ескерханов, якому ставиться відстеження маршрутів Нємцова, а також брати Анзор і Шадід Губашеви. Також триває розслідування виділеної в окреме провадження кримінальної справи щодо імовірного замовника та організатора вбивства Руслана Мухудінова, що знаходиться з листопада 2015 року в міжнародному розшуку, і відносно до інших невстановлених осіб.

А єдині троє свідків вбивства Нємцова — це українська громадянка Ганна Дурицька, що знаходилася тоді разом із Борисом, випадковий перехожий Молодих і водій снігоприбирача Сергій Будников, що розчищав сніг у момент вбивства на мосту, не з’являються на суд тому, що їх місцезнаходження невідоме.

Камери, які повинні були знімати те, що відбувається на Москворецькому мосту, були на той час у ремонті. І ФСБ без будь-яких обґрунтувань просто не надало ці відеозаписи.

На думку журналіста Айдера Муждабаєва, пістолет для вбивства Нємцова був давно заряджений, і російська влада досягла своєї мети, ліквідувавши його. Вважаючи, що вони прибрали головного ворога, який став рівним по статусу російським політиком Путіну. Адже він був не тільки лідером опозиції, а й державним службовцем.

— І коли я в ту ніч прийшов на місце вбивства, то там вже все було оперативно прибрано. Тоді я нарахував близько 17 камер тільки на кремлівській стіні. У соцмережі потрапило лише відео з камери, встановленій на телецентрі, яка була спрямована на Кремль, але вона не допомогла при розслідуванні. Тому що вбивство, вчинене в публічному місці та у ста метрах від кремлівської стіни, у зоні охорони ФСО, особи, за якою стежило ФСБ, було спочатку розраховане на безкарність, — сказав журналіст.

Продовжуючи, він сказав, що справжніх замовників вбивства Бориса Нємцова за нинішньої влади не знайдуть.

— Конкретним приводом для вбивства Нємцова, і я абсолютно в цьому переконаний, став вислів Бориса Нємцова, під час якого він обізвав Путіна. При цьому потрібно не забувати, що в Росії створена кримінально-ефесбешна система влади, де переважає ментальність пахана. І головне — не можна принижувати пахана і наділяти його принизливими прізвиськами, — поділився інформацією про ситуацію зі ЗМІ у РФ Айдер Муждабаєв.

Також він підкреслив, що в російській пресі існують табу, коли журналістам заборонено писати про сім'ю Путіна. І мова не тільки про дітей Путіна, але і прокурорів та інших державних осіб. У Росії дуже часто весь бізнес, переписаний на родичів, заборонено чіпати. І подібне табу захищає цю злодійську систему.

Російський журналіст Віктор Майстренко сказав, що сьогоднішня російська влада показує російському суспільству, що такі особистості, як Борис Нємцов, небезпечні для держави. І сьогодні багато росіян радіють, що вбили "зрадника", а всі, хто вчора вийшов на марш у його пам'ять, проплачені.

— Путін прибрав людину, яка йому була незручною з усіх боків. І у російського президента була присутня чоловіча заздрість, адже Борис був видним чоловіком, на відміну від плешивого карлика, — зазначив Віктор.

На думку Майстренка, після вбивства Нємцова російська опозиція стала розрізненою, убивши на корені демократичні рухи, що зароджувалися, спрямовані на боротьбу з путінським режимом. Після чого хтось перейшов до Навального, а хтось — до лівих сил. Тим паче, що нормальних виборів ув Росії немає і в найближчому майбутньому не передбачється.

Словам Віктора Майстренка апелював Айдер Муждабаєв, зазначивши, що російська опозиція і при Нємцові не об'єдналася б, бо вона і при ньому була розрізненою. При цьому Навального він назвав нарцисичною особистістю, яка не терпить будь-якого авторитету над собою.

— Ось ця замкнутість, вождизм і нарцисизм російської опозиції завжди в ній присутні. Тому російська влада швидше вбила  не єдність опозиційних сил у Росії, а правду. Борис Нємцов постійно говорив про анексію Криму, який потрібно віддати, і про війну на Сході України, яку потрібно припинити. І він про це говорив прямо. І що ми зараз маємо? Кремль збив ось цю правдиву риторику на зовсім іншу. І вже лунають ідеї чесного референдуму, який потрібно провести у Криму. Тобто пішла правда із застереженнями, убивши тим самим справжню правду. І з вуст Ходорковського, Навального, Явлінського або ще когось ми її не почуємо, — заявив Айдер Муждабаєв.

Також він вважає, що російські опозиціонери повинні відмовитися від участі у президентських виборах, які відбудуться в наступному 2018 році. Пояснюючи це тим, що потрібно відкрито говорити про окупацію Криму, враховувати, що кримчани не мають законного права брати участь у цих виборах.

— Опозиціонери братимуть участь у виборному інсценуванні для легітимізації влади Путіна, щоб остаточно закріпити за собою статус такого Чаушеску, який буде всіма правити. Я вважаю, що нинішня російська опозиція для Путіна не є небезпечною, тому що вони не зазіхають на головну святиню — Крим, забуваючи, що окупація півострова — це основа всієї путінської ідеології, — зазначив Муждабаєв.

Російський опозиціонер Володимир Іонов розповів про те, що протягом двох років люди стоять на Москворецькому мосту, захищаючи Меморіал Бориса Нємцова від зачисток.

 

— Для влади це дуже незручно, адже в його річницю туди приходять дипломати. І незважаючи на це, вони знову зачистили меморіал, заарештувавши вісім осіб. Але після цих необачних дій російської влади квітів з'явиться ще більше. А меморіал Бориса Нємцова стане російським Майданом. Хоч скромним, але Майданом, який вже існує третій рік, — заявив російський опозиціонер.

QHA