КИЇВ (QHA) -

Сотням російських добровольців, які воювали на боці ЗСУ на Донбасі, нині загрожує екстрадиція до Росії. Про це заявив на прес-конференції, присвяченій незаконній видачі Тимура Тумгоєва, керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров, передає кореспондент QHA.

— Наша організація (УГСПЛ — ред.) веде 10 абсолютно аналогічних (зі справою Тумгоєва — ред.) справ проти мусульман-салафітів, яких переслідують за тими ж статтями і екстрадують в Російську Федерацію. А в цілому — загрожує видача сотням росіянам-добровольцям, які мають нелегальний статус або можуть перейти на нелегальний статус через те, що у них закінчився термін дії документів, — заявив Захаров.

За словами правозахисника, таким чином РФ ліквідовує опозиційно налаштовані елементи, які у перспективі можуть дестабілізувати окремі регіони Росії.

— Росія масово продукує справи проти мусульман-салафітів на Північному Кавказі. Там є низка фактів катувань, вбивств, насильницьких зникнень. Таким чином Росія виштовхувала мусульман-салафітів за кордон, а потім оголошувала їх в розшук за статтею 208-2 — участь в незаконних збройних формуваннях на території інших держав, що суперечить інтересам Російської Федерації, — повідомив Захаров.

Нагадаємо, 13 вересня з України в Росію екстрадували Тимура Тумгоєва. Рішення про екстрадицію підписав заступник генпрокурора України Євген Єнін.

Раніше Тимур Тумгоєв звертався до міграційної служби України і попросив притулок. Його затримали в аеропорту Харкова у 2016 році, куди він прибув з Туреччини. У липні 2017 році Тумгоєва відпустили, оскільки закінчився термін екстрадиційного арешту, після чого він деякий час воював на сході України у складі батальйону ім. Шейха Мансура. ФСБ РФ заявляє, що Тумгоєва підозрюють в участі в одному з радикальних угруповань в Сирії.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 17 вересня заявив, що Генпрокуратура не має ніяких доказів участі Тимура Тумгоєва в АТО. Луценко зазначив, що коли рік тому Тумгоєва звільнили з-під варти до закінчення процесу екстрадиції, "він, згідно з технічними даними українських спецслужб, знаходився за 30 км вглиб від Маріуполя, вглиб української мирної території, менше тижня".

QHA