КИЇВ (QHA) -

Генеральний секретар Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) Томас Гремінгер найближчими днями відвідає зону конфлікту на Донбасі.

Як повідомляється на сайті ОБСЄ, у п'ятницю, 27 липня, в Краматорську він проведе брифінг за підсумками візиту.

— У рамках візиту Томас Гремінгер говоритиме про роль і діяльність ОБСЄ в Україні та навколо України, —йдеться у повідомленні.

Наразі не повідомляється, скільки днів триватиме візит, а також з ким з офіційних представників української влади зустрінеться Гремінгер. СММ ОБСЄ в Україні також не повідомляє — чи зустрічатиметься керівництво місцевих моніторів з генсеком ОБСЄ.

Нагадаємо, у вересні минулого року Гремінгер, який працює на посаді трохи більше року, вже приїжджав в Україну, однак тоді його візит обмежувався Києвом. Свій перший візит з відвідуванням східних районів країни Томас Гремінгер, анонсував ще в березні, під час поїздки до Вашингтона. Тоді планувалося, що він відбудеться в кінці червня.

Варто зазначити, що візит генсека ОБСЄ відбувається на фоні знакових подій. Зокрема, в Україні й в міжнародних сферах наразі активно триває обговорення введення миротворчої місії в Україну, яка б у тому числі сприяла посиленню ефективності роботи СММ ОБСЄ.

Окрім того, в останні місяці значно посилився тиск на Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ в Україні, яка відстежує і звітує про ситуацію у зоні конфлікту на Донбасі. В останні місяці проросійські бойовики вдаються до суттєвих обмежень роботи патрулів СММ на ключових ділянках, зокрема, у найбільш гарячих точках вздовж лінії зіткнення, а також поблизу неконтрольованого кордону Україна – РФ і вздовж Азовського узбережжя. Наземним патрулям перешкоджають у тому числі із застосуванням погроз зброєю, залякуванням, а безпілотники місії піддаються обстрілам і глушінню.

Також останніми тижнями СММ ОБСЄ в Україні опинилася в центрі міжнародного скандалу: німецькі журналісти телеканалу ARD оприлюднили інформацію про витік внутрішніх документів СММ у тому числі з важливими персональними даними співробітників, листуванням керівництва місії та безпековою інформацією, а також внутрішніх звітів про події у зоні конфлікту. Окрім того, серед документів начебто є міні-досьє на співробітників СММ із описом їхніх особистих і не завжди позитивних характеристик. За версією німецького телеканалу, ці документи хтось із співробітників СММ передав агентам російської Федеральної служби безпеки, а вже згодом вони потрапили до рук німецьких журналістів. Минулого тижня в СММ повідомили, що проводять внутрішнє розслідування і його результати оприлюднять. Окрім того, перший заступник глави СММ Александр Хуг заявив, що СММ ніколи не збирала досьє на своїх співробітників.

Деякі експерти пов’язують посилення тиску на СММ ОБСЄ з боку проросійських бойовиків і скандал з потраплянням документів до рук ФСБ Росії з намаганнями російських структур дискредитувати СММ ОБСЄ й витіснити спостерігачів у першу чергу з окупованого Донбасу. Російську сторону надзвичайно дратує інформація, яку СММ оприлюднює у своїх звітах, зокрема, про факти порушення Мінських домовленостей з боку бойовиків і про виявлення на окупованих територіях сучасного російського озброєння, наявність якого на Донбасі Росія впродовж усього конфлікту так і не змогла вмотивовано пояснити країнам-членам ОБСЄ.

QHA