КИЇВ (QHA) -

Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко вважає, що до міжнародної групи «друзів українського Криму» можуть і повинні увійти країни-підписанти Будапештського меморандуму, які є гарантами територіальної цілісності України. Таку думку вона висловила кореспонденту QHA, коментуючи  ініціативу президента України Петра Порошенка.

За словами Ірини Геращенко, месидж президента адресований чи не в першу чергу цим країнам, оскільки саме вони є гарантами територіальної цілісності України, яку порушила Росія, анексувавши Крим.

— Так, президент саме їх до цього і запрошує. Вони є країнами-гарантами нашої територіальної безпеки, нашої територіальної цілісності та, очевидно, вони мають активізувати свої зусилля задля відновлення в повній мірі територіальної цілісності, суверенітету і кордонів України. 

Водночас Ірина Геращенко зазначила, що коло "друзів Криму", безумовно, не обмежиться підписантами меморандуму, але поки все ж таки зарано обговорювати назви конкретних країн, які могли б увійти в цю спільноту.

— Це ініціатива президента, зараз дипломати над нею працюють, який це буде пул друзів — це буде оголошено, коли ініціатива наблизиться до реалізації.

Ірина Геращенко також зауважила, що пропозиція про групу «друзів українського Криму» є одним з потенційних механізмів для політичного впливу і на РФ, і на світову спільноту для наближення деокупації півострова. Водночас, доводиться діяти в тих реаліях, що Росія уникає створення будь-яких міжнародних груп щодо Криму, на зразок «Мінського формату».

— Для того, щоб звільнити Крим, ми маємо створити групу з деокупації. Звичайно, без формування платформи, де буде Росія як та, що вкрала Крим, важко створити щось схоже на Мінську групу. Поки що Росія на це не згодна. І тому ми шукаємо всі можливі механізми тиску на РФ, механізми формування громадської думки задля того, аби нам вдалося наблизитися до деокупації Криму.

Перший віце-спікер також наголосила, що для  українського президента питання деокупації Криму і Донбасу є нерозривно пов'язаними, про що він неодноразово заявляв на міжнародних майданчиках найвищого рівня.  

Як повідомляло QHA, 20 вересня на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН Петро Порошенко запропонував створити міжнародну групу друзів українського Криму для координації спільних кроків та дій.

Будапештський меморандум Україна, США, Великобританія та Росія підписали у 1994 році. В обмін на відмову від ядерної зброї країни-підписанти гарантували Україні недоторканність суверенітету і територіальної цілісності, а також відсутність економічної агресії. У лютому 2014 року Росія порушила свої зобов’язання, методом збройної спецоперації анексувала Крим, спробувавши легалізуватии окупацію в березні за допомогою так званого «референдуму» про приєднання Криму до РФ. Світова спільнота не визнала результати цього референдуму, Крим і досі де-юре вважається територією України. Більше того, 19 грудня 2016 року Генасамблея ООН у так званій «другій кримській резолюції» прямо назвала АР Крим українською територією, тимчасово окупованою Росією, а Росію визнала державою-окупантом.

Впродовж майже всього періоду відвертої російської агресії в Криму та прихованої на Донбасі Україна безрезультатно апелювала до країн-підписантів Будапештського меморанду. Однак через мляву позицію адміністрації Барака Обами меморандум став синонімом недієвості та неефективності.

Водночас, після приходу до влади адміністрації Дональда Трампа, американські чиновники самі згадали про існування Будапештського меморандуму і своїх невиконаних зобов'язань перед Україною. Глава Пентагону Джеймс Меттіс на спільній прес-конференції з Петром Порошенком у День Незалежності заявив, що США та їхні союзники тиснутимуть на Росію доти, доки вона не виконає свої зобов’язання перед Україною за Будапештським меморандумом. Спецпредставник Держдепу США по Україні Курт Волкер не просто схвально висловився про рішення України відмовитись від ядерної зброї, але й визнав, що вторгення Росії в Україну було «провалом» Сполучених Штатів, Великобританії, Франції та більш широкого міжнародного співтовариства в тому, що вони дали Україні гарантії безпеки і потім не виконали їх. Водночас, Волкер наголосив, що необхідно спробувати відновити цілісність України. 

Ймовірно, що певний вплив на міжнародних ядерних гравців справила й неконструктивна позиція КНДР стосовно створення, випробувань і можливого застосування ядерної зброї. Ядерні країни мусять демонструвати, що країни, які добровільно відмовились від ядерної зброї, лишаються захищеними наданими гарантіями. 

Про зацікавленість світових лідерів зупинити поширення ядерної зброї в світі свідчить й те, що вчора у Нью-Йорку відбулась офіційна церемонія-оголошення початку підписання першого у світі Договору про заборону ядерної зброї.

QHA