КИЇВ (QHA) -

Народний депутат України з фракції «Блок Петра Порошенка» Рефат Чубаров з початку цього року закликав главу держави терміново скликати Конституційну комісію, яка підготувала б відповідні зміни до Конституції щодо перетворення Криму на Кримськотатарську автономну республіку.

Конституційна комісія є спеціальним допоміжним органом при президенті України, створеним з метою вироблення узгоджених пропозицій щодо змін до Конституції. Зараз у Конституції України вказується, що Автономна республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України.

Кримські татари з початку окупації півострова закликали український уряд змінити статус Криму, щоб уникнути в майбутньому втрати української території внаслідок будь-якої агресії з боку іншої держави. Але, на жаль, Україна поки не прийняла якихось заходів і не внесла за три роки жодних змін до Конституції України про статус Криму, щоб виправити ситуацію. Про це все і про багато іншого розповів в інтерв'ю кореспонденту QHA глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

QHA: Україна зволікає з прийняттям низки законів, які б закріплювали за кримськотатарським народом його законні права як корінного народу Криму, і в тому числі, з Кримськотатарською автономією. На Вашу думку, чому Україна затягує прийняття таких важливих для кримських татар рішень?

Рефат Чубаров: Україна повинна це зробити, оскільки я не бачу інших потужних механізмів, завдяки яким Україна зможе повернути Кримський півострів і відновити свою територіальну цілісність.

Що стосується сфери права корінного народу Криму, то воно буде зрозуміло для міжнародної спільноти і для будь-яких подальших сценаріїв у майбутньому.

Я все ж сподіваюся на те, що цього року ми побачимо деякі зміни, тому що інших таких шляхів немає.

QHA: «Майдан закордонних справ» представив проект Конституції Кримськотатарської автономії. Наскільки я пам'ятаю, Ескандер Барієв теж згадував про те, що Меджліс вже розробляв Конституцію АРК, згідно з якою планувалося навіть створити двопалатний парламент. Чи були за цей час внесені поправки та які саме?

Рефат Чубаров: Ми вдячні «Майдану закордонних справ» за їх напрацювання. Зрозуміло, що жодне таке напрацювання не може бути ідеальним або прийматися всіма сторонами як досконале.

У той же час ми вважаємо, що алгоритм і параметри майбутніх законів, включаючи Конституцію АРК, повинні бути прописані окремим розділом «Про Автономну республіку Крим» у Конституції України. І цей розділ повинен бути виписаний Конституційною комісією України. І тут потрібні додаткові зусилля, щоб ця робота нарешті почалася.

Абсолютно правильно, Меджліс кримськотатарського народу в 1993 розробляв один із можливих варіантів Конституції Автономної республіки Крим. І ми його тоді представили кримському суспільству.

Подібні документи є продуктами відповідного часу. І саме тому наший документ під назвою «Конституція АРК» швидше була відображенням уявлень на той момент часу, а це був початок 90-х років. Але там були запропоновані дуже цікаві форми управління, у тому числі, і двопалатний парламент. Але тоді більшість кримчан схилялися до думки, що кримську республіку повинен очолювати президент. Для цього в нашій редакції присутній пункт про президентський інститут. Але, я так думаю, що сьогодні не набереться достатньо прихильників подібної форми правління. Оскільки історія довела, що дуже важливо для автономного утворення на території Криму з такими етнічними особливостями забезпечити рівноправність різних складових цього суспільства, а не створення такої вертикальної схеми управління, тому що тоді вона дуже легко піддається деформації ззовні або впливу якихось інших чинників.

Ми повинні забезпечити рівність різних складових у Криму, особливо в управлінні, мові, освіті та вирішенні питань економічного розвитку. І тоді ця рівність буде протидією та протиотрутою будь-яким зовнішнім ідеям, спрямованим на дестабілізацію ситуації в Криму або відторгнення Криму від України.

QHA: Над якими законопроектами Ви зараз працюєте як народний депутат України?

Рефат Чубаров: Ми зараз працюємо над двома законопроектами: про статус кримськотатарського народу Криму і корінний народ України. Найближчим часом вони будуть зареєстровані. Ми покладаємо великі надії на прийняття цих законів у цьому році.

QHA: У березні в Гаазі розпочнеться розгляд позову України до РФ у Міжнародному суді ООН. На Вашу думку, чи зможе Україна вистояти в цій боротьбі проти Росії?

Рефат Чубаров: Якби все залежало від України, то я б спробував тоді надати аргументи, які визначають нашу поведінку. Хоча повинен сказати, що б не відбувалося в світі, але ми повинні собі дати дуже чітку відповідь щодо того, як нам діяти за будь-яких обставин. І наша поведінка не може бути повністю залежною від розкладу сил навколо нас або на зовнішньому просторі. Ми не можемо не рахуватися з нашими партнерами, але ми повинні мати у відповідних ситуаціях мужність не виконувати те, що вони нам радять.

Так, у перші дні російського вторгнення до Криму ми переконали себе в тому, що ми слабкі, що у нас немає армії та що нам не потрібно оголошувати загальну мобілізацію, бо послухалися наших партнерів.

Тепер, після трьох років з початку окупації, світ шукає шляхи, які б дали можливість для деякої перерви у протистоянні з Росією. Може трапитися так, що більшість впливових лідерів зможуть разом прийти до думки про відновлення діалогу з РФ як одного з варіантів розв'язання кризи. Адже вони вважають, що це криза.

Не примусу Росії до діалогу посилення санкцій та обмеження економічного розвитку, а навпаки — діалогу для того, щоб змусити Росію піти. Це для нас буде найбільш неприйнятно, тому що будь-який діалог на тлі відсутності рішення з питання територіальної цілісності України, будь-який діалог західних країн із Росією Путін буде сприймати як слабкість і поразки. Він буде демонструвати шалену видимість цього діалогу, і він буде їх розхвалювати і дякувати їм. Він буде відмовлятися від багатьох якихось вторинних або третьорядних побажань, але в той же час, він буде нарощувати свою військову міць і вимагатиме перерозподілу зон впливу. І коли західний світ прокинеться, вже може бути пізно. Тому завдання України не дати світові обдурити себе. Багато з сучасних європейських політиків хотіли б дати себе обдурити, тому що це буде відповідати їх короткостроковим інтересам. А що буде через 10-15 років, і в тому числі, з їхніми країнами, їх це, на жаль, не дуже цікавить.

QHA: Нещодавно Росія передала дов ООН звернення кримськотатарської організації «Кирим бірлігі» про визнання кримського референдуму законним. Ви не могли б прокоментувати цей позов?

Рефат Чубаров: Ви знаєте, що ООН дуже цікава і важлива організація. ООН — одна з найдемократичніших організацій щодо процедурних питань. Я вас запевняю, що такі листи-звернення однієї із створених окупантами кримськотатарських організацій «Кирим» під головуванням Ремзі Ільясова поширюються протягом дня десятками.

Як говорив один дуже досвідчений дипломат, який працює сьогодні в системі ООН: «Рефат, якщо ти хочеш, то ми можемо поширити таким листом рекламу з продажу взуття. Головне його оформити згідно з усіма процедурами».

Чуркін поширив своїм листом звернення такої кишенькової, створеної окупантами організації, в якому від імені кримських татар міститься звернення до ООН про зняття санкцій з Росії та визнання законності окупації Криму.

Це ніщо у порівнянні з прийнятою в грудні 2016 року ООН ключовою Резолюцією, згідно з якою Росія визнана країною агресором, а Крим — анексованою територією. І тепер всі, у тому числі і такі безглузді персонажі як Ремзі Ільясов і Віталій Чуркін, повинні виходити з цих визначень.

QHA: Якщо повернутися до громадської блокади Криму, то тоді одним з її вимог було скасування закону «Про вільну економічну зону з Кримом». Як Ви вважаєте, було б доцільно розробити новий закон?

Рефат Чубаров: Я свої зусилля спрямував на постанову №1035 Кабінету міністрів України, поспішно прийняту наприкінці 2015 року з метою створення нормативних перешкод необмеженої торгівлі з Кримом. Але ця постанова одночасно обмежує права громадян України, які переміщуються через адміністративний кордон Криму на материкову частину України або навпаки. І до цієї постанови потрібно внести певні зміни, щоб дати можливість людям, які виїжджають з Криму, без будь-яких перешкод перевозити будь-які речі. Тому має бути певне нормативне врегулювання саме в таких питаннях.

Було б чудово, якби закон «Про вільну економічну зону» був змінений, але я сьогодні не бачу необхідних умов у ВР, щоб цей закон був переглянутий. Всі розуміють, що встановлені законодавством обмеження повинні зберігатися, але не всі згодні з методологією та обсягами таких обмежень, тому де-факто торгівля, постачання водою та електроенергією припинені — і нас це влаштовує. Задовольняє не тим, що там люди відчувають якісь незручності — цього, славу Богу, немає. Ми виходили з того, що окупант все одно буде забезпечувати Крим. Але для Росії вартість утримання півострова подорожчає неймовірно. І ми не могли навіть обчислити цього, тому що не було такої методики. Але, як сьогодні визнають російські експерти, утримання Криму подорожчало в десятки разів, після того як припинилося електропостачання та постачання широкого спектру товарів. Там цього зараз немає.

Яке б рішення Меджліс кримськотатарського народу не приймав, ми завжди думаємо про те, щоб це не створювало людям додаткові якісь проблеми або, не дай Бог, щоб це не загрожувало їх особистому життю або здоров'ю.

QHA: Кримські татари під час окупації Криму довели свою відданість Україні, хоча ніхто цього не очікував від них.

Рефат Чубаров: Багатьох здивувало те, що кримські татари буквально з перших секунд масово і відкрито стали на захист української держави. Кримські татари вже були свідками такого феномена. І якщо взяти до уваги лінійне мислення, тобто, думати класично, то хто найбільше допомагає зовнішньому ворогу, який приходить на чужу землю? Це ті люди, які були в дискримінаційному стані при попередній владі. Якщо ви прийшли і зняли ту владу, при якій я жив, а попередня влада не зважала на мої права, то, як мінімум, я вам повинен бути вдячний за те, що ви скинули її. Звичайно, якщо ви будете рахуватися з моїми правами, то я буду вас захищати.

Протягом трьох років єдиним об'єктом, на який ФСБ направила свій величезний тиск, репресії та дискримінацію, як і раніше, залишаються кримські татари. А це говорить лише про те, що кримські татари не схиляють свої голови. Вони можуть мовчати і терпіти, але те, що репресії проти них наростають, може свідчити тільки про одне — вони зберігають свою гідність.

Це говорить лише про те, що кримські татари відчувають себе на своїй землі і вони знають, що ті, хто приходять на їх землю шляхом брехні та зі зброєю — що б вони не стверджували — не несуть добро.

Саме тому у кримських татар немає таких довгих і складних міркувань про те, що сталося. Росіяни прийшли на нашу землю нечесним і незаконним шляхом, ще й почали вбивати людей, тому що б вони не обіцяли, вони цього робити не будуть, тому що прийшли насамперед для того, щоб захопити нашу землю.

QHA: Ви часто спілкуєтеся з членами Меджлісу, що залишилися в окупованому Криму та які продовжують протистояти окупаційній владі?

Рефат Чубаров: Кримські татари мають величезний досвід політичної боротьби при режимах, що змінювали один одного останні сімдесят років.

Незважаючи на заборону Меджлісу кримськотатарського народу на території РФ з огляду на його позиції, що полягає в тому, що Крим є територією, окупованою Росією, він продовжував свою роботу ще задовго до тих рішень, які незаконно прийняв «Кримський суд» і які потім були підтверджені Верховним судом Росії.

Повний склад Меджлісу, за винятком чотирьох колабораціоністів, прийняв рішення про делегування повноважень в управлінні та прийнятті необхідних рішень тими членами Меджлісу, які знаходяться на материковій частині України. Також для прийняття цих рішень ми з його згоди залучили нашого лідера Мустафу Джемілєва. Прийняте нами рішення було доведене до відома всіх міжнародних організацій.

І ви знаєте, що міжнародні організації засудили Російську Федерацію за заборону Меджлісу кримськотатарського народу, а в останній Резолюції ООН включили вимогу про скасування даного рішення.

Це дуже дратує окупантів. Вони намагаються будь-якими діями зменшити вплив Меджлісу і намагаються його скомпрометувати на рівні міжнародних організацій.

QHA: Як вдається Меджлісу у такий непростий час допомагати сім'ям політв'язнів?

Рефат Чубаров: Сучасний світ настільки багатий різноманітними комунікативними можливостями, що ні в спілкуванні, ні в обговоренні з ким-небудь вже не існує жодних перешкод. Ми говоримо з усіма кримськими татарами через АТR, українські канали та інші ЗМІ. Якщо необхідне особисте обговорення з конкретною особою, то у нас і тут немає ніяких перешкод.

Розмовляла Еліна Суліма

QHA