КИЇВ (QHA) -

Вихід США із Ради ООН з прав людини не матиме наслідків для України. Про це у коментарі QHA заявив президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням Микола Гнатовський.

За його словами, крок Вашингтона не вплине на систему міжнародного права. Гнатовський вважає, що вихід США із Ради ООН з прав людини має характер світоглядного конфлікту Америки з системою захисту прав людини у рамках організації ООН.

— США мають деякі концептуальні зауваження щодо розвитку цієї системи. США — серед тих країн, які незадоволені роботою так званих договірних органів щодо захисту прав людини ООН. У Білому Домі вважають, що такі органи, як Рада ООН, занадто залежать від політичних дискусій, через що захист прав людини відходить на другий план. Вашингтон також незадоволений позицією Ради ООН щодо Ізраїлю, є протиріччя у багатьох моментах, — зазначив експерт.

У той же час, Гнатовський визнає, що цей крок американської адміністрації не посилює систему захисту прав людини ООН, яка й так страждає від серйозних структурних проблем. Він зазначає, що Раду слід реформувати.

— Однак я не думаю, що вихід з цієї системи — шлях вирішення її системних проблем. Краще вести перемовини про те, як виправити ситуацію. З іншого боку, такий крок США створює певну кризу цієї системи, у результаті чого вона стане більш ефективною. Тому що, у порівнянні з не до кінця удосконаленою системою Ради Європи, система захисту прав людини ООН значно слабкіша, — сказав він.

Грановський зазначив, що Рада ООН з прав людини має дуже обмежений вплив на країни.

— ОБСЄ, наприклад, єдиний формат, який охоплює країни Європи, Північної Америки, Центральної Азії, хоч ця організація і вкрай політизована.

Щодо можливого виходу США з самого ООН, Грановський сказав, що не вірить у це, при цьому нагадавши, що Вашингтон через підтримку Єрусалиму також залишив ЮНЕСКО (Спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури).

— США не буде позбавляти себе від такого важливого важеля впливу на світову політику, як ООН. Адже, незважаючи на всі недоліки організації, це найвпливовіший і ефективний форум для багатосторонньої дипломатії. І багатостороння дипломатія важлива, незважаючи на те, що США у своїй політиці віддають перевагу одностороннім діям, — сказав він.

QHA повідомляло, що США оголосили про вихід із Ради ООН з прав людини. Постійний представник США в ООН Ніккі Хейлі зазначила, що рішення США не вплине на зобов'язання країни з прав людини. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні у свою чергу заявила, що рішення США «шкодить ролі країни як захисника і прихильника демократії».

QHA