СІМФЕРОПОЛЬ/АКЪМЕСДЖИТ (QHA) -

На початку анексії Криму Росією 2014 року ставленики Кремля на півострові навіть не усвідомлювали, до чого може призвести їхня діяльність, зокрема заборона на в'їзд лідера кримських татар Мустафи Джемілєва і голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. Про це в інтерв'ю виданню «Гордон» заявив екс-депутат Верховної Ради України від фракції КПУ Леонід Грач, який проживає в окупованому Криму і веде політичну діяльність у складі Компартії РФ.

— На жаль, маховик запущено. Все, що зробила Поклонська, яка нічого не тямить, призвело до створення на території Херсонської області потужного руху, який вийшов на міжнародну арену. Він організувався після заборони на в'їзд до Криму голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову і лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву. Цей рух став серйозним антиросійським буфером. У 2014 році все було зроблено на рівні нетямущої дівчинки Поклонської. Вони не розуміли, чим це може закінчитися, зазначив Грач.

Колишній український нардеп вважає, що на сьогоднішній день існує ризик того, що на півострові на повну силу почне діяти терористична організація «Ісламська держава». Грач це пов'язує з репресіями щодо кримських мусульман.

Після того, як РФ втрутилася в сирійський конфлікт, вона стала мішенню номер один. Сьогоднішній Крим - це міжнародне перехрестя для ІДІЛ. Терористична організація може почати діяти на півострові на повну силу. Ми загнали в глухий кут проблему міжнаціональних відносин з мусульманами з числа кримських татар. Сьогодні вони ніби примовкли і не виступають відкрито. Але при цьому вони масово проігнорували вибори до Держдуми РФ, що пройшли 18 вересня, підкреслив він.

Крім того, Леонід Грач розуміє, що рішення Росії про заборону Меджлісу кримськотатарського народу не вирішить проблем, які виникли в окупантів у Криму, а навпаки погіршить позицію Росії на міжнародній арені.

Ясна річ, що міжнародні інстанції займуть позицію, які не підуть на користь міжнаціональним відносинам у Криму, та й у самій Росії. Спокій нам тільки сниться. РФ у Сирії втягується в затяжні бої. А це відгукується в Криму ростом напруження, зазначив Грач.

Політик також вважає, що зростання напруги в Криму відіб'ється як на Росії, так і на Україні, і розв'язати цю ситуацію вкрай важко.

- Мізерний бюджет Росії не може виплачувати соціальні гарантії і пенсії. Всюди йдуть скорочення. Триває економічний тиск на економіку РФ з боку Заходу. Тому ні про який спокій мова не йде. Але це ж стосується й України. Якщо ситуація в Криму вибухне остаточно, це торкнеться всієї території України. Цей процес на адмінкордоні з Херсонською областю не зупиниться. Нам всім потрібно думати, куди ми йдемо. Ми зайшли настільки далеко, що перед нами маячить тільки могила, - резюмував Грач.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, у четвер 29 вересня в Верховному суді Росії пройшло засідання у справі «Про заборону діяльності громадського об'єднання "Меджліс кримськотатарського народу" в порядку та на підставах, передбачених статтею 9 Федерального Закону від 25.07.2002 року №1145-ФЗ "Про протидію екстремістській діяльності"».

Суддівська колегія після наради винесла рішення у справі про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на території Росії і в окупованому нею Криму.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров після прийняття Верховним судом РФ рішення про заборону Меджлісу кримськотатарського народу заявив, що кримським татарам загрожують реальні тюремні строки за причетність до свого представницького органу.

Посол ЄС в Україні Хюг Мінгареллі зазначив, що заборона Меджлісу кримськотатарського народу Росією є серйозним нападом на права кримських татар, в той час як РФ зобов'язана повною мірою забезпечувати їх відповідно до міжнародного права.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України виступило із заявою, в якій звертає увагу міжнародної спільноти на рішення суду РФ, що грубо порушує права кримськотатарського народу.

Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Джудіт Гоф висловила стурбованість з приводу рішення Верховного суду Російської Федерації, який підтримав заборону Меджлісу кримськотатарського народу.

ФОТО: інтернет

QHA