КИЇВ (QHA) -

 

Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг підтвердив, що 31 жовтня завершується його термін роботи на посаді. Водночас, він не розповів, де збирається продовжити кар’єру, і хто може стати його наступником.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав сьогодні на брифінгу, відповідаючи на запитання журналістів.

Говорячи про припинення своїх повноважень у керівництві СММ, Хуг відзначив, що це зумовлено загальними правилами роботи в ОБСЄ, робота в якій обмежена десятирічним терміном. І так само відповідно до процедур ОБСЄ обиратиметься його наступник.

— ОБСЄ не є кар’єрною організацією. Строк служби в організації є обмеженим і мій термін служби добігає кінця наприкінці жовтня. Але до того часу я залишатимусь на своїй посаді. Мій наступник буде визначений і обраний відповідно для правил і положень ОБСЄ і буде належним чином оприлюднене його чи її ім’я.

Александр Хуг також не надав жодної інформації щодо своїх подальших кар’єрних планів, лише заявив, що не хотів би займатися домислами і спекуляціями. Він також зауважив, що йому поки зарано робити якісь глобальні висновки за підсумками роботи в місії, оскільки до закінчення його каденції лишився ще місяць і за цей час ще щось може змінитися.

— Якби я розповів, що я робитиму після 31 жовтня, це було б спекуляцією, але якщо будуть новини, ми вам повідомимо. Я ще не завершив свою службу в місії, у мене ще один місяць є. Я лишатимусь на цій посаді та багато ще що може статися. Для мене ще завчасно робити якісь висновки.

І все ж таки, Хуг коротко підсумував найважливіше в роботі СММ за його каденції. Зокрема, важливим є те, що місія упродовж чотирьох з половиною років встановлює і шляхом публікації своїх щоденних звітів доносить до світу факти проте, що відбувається у зоні російсько-українського конфлікту на Донбасі. Він назвав «надзвичайною» ситуацію, коли в європейській державі — в Україні, у ХХІ столітті триває війна і розгортається поле бою, якого не існувало у Європі майже століття.

— СММ ОБСЄ виконало свою роботу — ми встановили факти, ми щодня про них звітуємо. Після 4,5 років встановлення фактів ми розуміємо, що насправді відбувається на Донбасі. Ми розповіли історію про кризу в Україні та навколо неї, ми донесли цю інформацію. Частина європейської країни, яка перебуває у стані руйнування і конфлікту — це надзвичайна ситуація. В країні у ХХІ столітті відтворене поле бою, яке Європа не бачила вже майже століття.

Він також наголосив на важливості Мінських домовленостей, які дозволили на певному етапі стримати конфлікт. І в тому, що цей конфлікт надалі продовжується, на його думку, винні не домовленості, а те, що сторони їх не виконують, ігноруючи базові вимоги: відведення озброєння, розведення сил і засобів, розмінування.

— Це не Мінські домовленості не спрацювали, це сторони не виконали ці домовленості. Зараз конфлікт має статичний характер він не є замороженим, можливе як його завершення так і його подальша ескалація.

Перший заступник голови СММ також акцентував, що найважчим у його роботі було усвідомлення, що сторони конфлікту мають усі важелі для його припинення, але не бажають їх застосовувати, і в результаті страждає цивільне населення по обидва боки лінії зіткнення.

— Дійсно найтяжчим для мене було те, що я усвідомлював, що в руках сторін є можливості припинити насильство. Але через їхню неспроможність або через їхнє небажання припинити це насильство, й досі страждають цивільні українці по обидва боки лінії зіткнення. Але наприкінці жовтня побачимо — може я матиму іншу точку зору.

Хуг також додав, що місія СММ ОБСЄ продовжуватиме працювати в Україні у рамках свого мандату, затвердженого 57-ма країнами-членами ОБСЄ. Цей мандат, який затвердили у березні 2014 року, щороку продовжується. Востаннє він продовжувався у березні 2018 року ще на один рік.

— СММ рішуче налаштована й надалі виконувати свій мандат і надавати підтримку, щоб нормалізувалася ситуація і був вирішений конфлікт в Україні та навколо неї.

Відповідаючи на запитання кореспондента QHA про те, чи не пов’язане припинення його роботи на посаді з нещодавнім скандалом, коли німецькі журналісти оприлюднили інформацію про витік документів Місії до російської ФСБ, Хуг категорично заперечив цей зв’язок.

— Ні. Є десятирічне правило служби в ОБСЄ. Власне, воно застосовується до будь-кого в організації.

Хуг також додав, що наразі є оприлюднена у ЗМІ інформація про такий витік документів, але немає жодного підтвердження факту такого витоку.

 

Нагадаємо, цього тижня в інтерв’ю російським ЗМІ Александр Хуг підтвердив, що 31 жовтня припиняється термін його повноважень на посаді першого заступника голови СММ ОБСЄ в Україні. Його робота у місії розпочалася у квітні 2014 року.

До свого призначення до СММ ОБСЄ в Україні, Александр Хуг був Головою секції та Старшим радником Верховного комісара ОБСЄ з питань національних меншин. Хуг — фаховий юрист, служив офіцером у Швейцарській армії, у тому числі як регіональний командуючий підрозділу підтримки Швейцарського штабу для ОБСЄ у північній Боснії та Герцеговині. Також він працював у Місії ОБСЄ у Косово, місії тимчасової міжнародної присутності у Хевроні, та Місії ЄС з Верховенства права у Косово (EULEX).

Фото — СММ ОБСЄ.

QHA