КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг повідомив, що Місія моніторить ситуацію по всій території України, і зокрема на Закарпатті.

Таким чином він прокоментував на щотижневому брифінгу заклик Міністерства закордонних справ Угорщини розмістити місію ОБСЄ на постійній основі в Закарпатській області. В Угорщині висловлюють занепокоєння начебто посиленням антиугорських настроїв в області, зокрема зірванням прапору Угорщини з муніціпалітету українського Берегова та підпалом приміщення Закарпатського союзу угорців в Ужгороді.

За словами Хуга, СММ ОБСЄ розміщена не лише у східних регіонах, а у 10 локаціях по всій території України — у Херсоні, Одесі, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Донецьку, Дніпрі, Чернівцях, Луганську та Києві. Так, 8 команд працює у західних областях, а ситуацію на Закарпатті, зокрема останній інцидент, моніторять спостерігачі, чий офіс розміщений у Івано-Франківську.

— Стосовно інциденту в Ужгороді — ми уточнювали його обставини. Це робили наші спостерігачі, які працюють в Івано-Франківську, і результати цього моніторингу, все те, що ми зафіксували на місцях, ми оприлюднили у наших звітах

Так, у недавньому звіті СММ зазначалося, що місія уточнювала повідомлення у ЗМІ про те, що в ніч на 4 лютого у будівлю, де розміщений офіс Закарпатського союзу угорців в Ужгороді, кинули саморобний засіб із запалювальною сумішшю.

— Черговий Головного управління Національної поліції у Закарпатській області підтвердив факт інциденту та повідомив про відсутність жертв, додавши, що було пошкоджено одне з вікон будівлі. За його словами, наразі проводиться розслідування. СММ продовжуватиме уточнювати обставини цього інциденту.

Як повідомлялося у ЗМІ, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто на 24-му засіданні Постійної Ради ОБСЄ у Відні закликав розмістити місію ОБСЄ на постійній основі в Закарпатській області. Він висловив занепокоєння зростанням напруження на Закарпатті, де проживає 150 тисяч угорців. Крім того, він вважає, що ухвалений Верховною Радою закон про освіту суперечить принципам ОБСЄ. Закон, який визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами. Україна наполягає, що закон жодним чином не обмежує права нацменшин. З претензіями угорської сторони не згодна також Венеційська комісія.

В листопаді 2017 року у Береговому на Закарпатті під час акції протесту націоналісти зняли угорський прапор з будівлі міської ради, але потім правоохоронці повернули його на місце. Хоча для широкого загалу так і лишилося незрозумілим — чому на мерії українського міста має висіти прапор сусідньої країни.

На початку лютого 2018 року в Ужгороді невідомі кинули пляшку з «коктейлем Молотова» в будівлю Закарпатського союзу угорців. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін одразу рішуче засудив цю акцію.

Клімкін також повідомив, що український Уряд напочатку лютого прийняв рішення відновити представництво МЗС в Ужгороді.

QHA