КИЇВ (QHA) -

— Анексія Криму — це не тільки міжнародний злочин, Росія також порушила закони всередині країни і договору, які підписували всі російські президенти, — про це в інтерв'ю Радіо Свобода розповів опозиційний російський політик Гаррі Каспаров.

Російський опозиціонер, тринадцятий чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров вважає президента РФ Володимира Путіна не класичним диктатором, а «хрещеним батьком».

— Я думаю, навіть якщо Путін не дуже добре знайомий з історичними аналогіями, але інстинктивно, як будь-який диктатор, який перебуває при владі так довго, він розуміє, що допускатися можна будь-яких помилок, але не можна проявляти слабкість. Його здатність постійно демонструвати свою перевагу в переговорах з лідерами західного світу, особливо з американцями — це якоюсь мірою його гарантія того, що своє ж оточення не почне замислюватися про те, що пахан втомився, постарів і завів нас всіх до якогось тупика,  вважає Каспаров.

За його словами, зараз північнокорейський варіант для Росії стовідсотково імовірний.

— Якщо почекати ще кілька років, може бути, зачистка простору дійде до такого рівня, коли диктатор зможе робити божевільні речі, розстрілювати половину своїх найближчих соратників, зберігати контроль, — зазначив аналітик.

Політик стверджує, що російський лідер очолює розгалужену мафіозну структуру.

Також опозиціонер заявив, що будь-який суспільно-політичний процес, який сьогодні проходить у РФ, знаходиться під тотальним контролем Кремля.

— Якщо якісь процеси відбуваються, значить, Кремлю це вигідно. Після того, що відбувалося в Україні, після Криму, після звірячих бомбардувань Алеппо зрозуміло, що їм наплювати на все. Якщо якісь процеси в Росії ще відбуваються, значить, Кремль вважає, що в його порядку денному це — важлива частина.

Для того, щоб «притиснути» путінський режим остаточно, Захід повинен жорстко оточити Путіна по всьому периметру, щоб Росія не змогла обходити санкції.

На його думку, у першу чергу, Європа повинна поставити путінський режим і його еліту в ситуацію ізоляції.

Політик вважає, що Захід поки тільки, грубо кажучи, «грається» із Путіним, так як використовує свій потенціал у боротьбі з Кремлем відсотків на десять.

Він додав, що Росії не знадобляться жорсткі санкції, на зразок тих, які застосовували у відношенні до Ірану.

– Путінський режим не готовий навіть до половини того, що міг винести іранський режим, тому що такого обсягу інтеграції на Захід там близько не було. Тобто насправді тут проблем виникне набагато більше, навіть якщо Захід піде хоча б частково на ті санкції, які готувалися проти Ірану, — підкреслив Каспаров.

Наданням летальної зброї Україні Захід покаже свою рішучість щодо протистояння російської світової агресії та дасть зрозуміти, що часи, коли Європа відступала, закінчилися.

За його словами, Європа може застосувати геополітичні кроки, які зможуть змусити Росію переглянути свою зовнішню політику.

— Поставки зброї сирійським повстанцям, і, в першу чергу поставки зброї в Україні — це насправді ті геополітичні кроки, які можуть почати демонструвати російській еліті військовій, кадебешній, бізнес-еліті, що часи, коли Захід відступав, закінчилися, — розповів Каспаров .

Він зазначив, що в разі загострення у російських еліт виникне вибір — підтримувати «божевільного диктатора» до кінця або шукати інших варіантів.

— І тут дуже важливо, щоб існувала певна альтернатива. Вона може бути досить радикальною, все одно буде люстрація, все одно буде відхід від влади значної частини нинішнього апарату, але при цьому є можливість піти мирно... І чим ефективніше буде формуватися ця альтернатива за кордоном, тим швидше всередині країни почне дозрівати розуміння того , що крах путінського режиму — це не крах держави, — підсумував опозиціонер.

Тринадцятий чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров після початку репресій, «болотної справи» і виклику на допит вирішив не повертатися до путінської Росії та вже четвертий рік перебуває за кордоном, очолює Фонд захисту прав людини й активно публікується в пресі.

ФОТО: інтернет

QHA