КИЇВ (QHA) -

За останній рік компанії нардепів і наближених до них людей виграли 12,5 тис тендерних закупівель на суму 4,5 млрд грн. Половина цих грошей дісталася представникам попередньої влади: нардепам з групи "Воля народу" і фракції "Опозиційний блок".

Такі дані озвучили голова правління ГО "Антикорупційний штаб" Галина Янченко та головний редактор проекту "Наші гроші" Олексій Шалайський на прес-конференції у Києві. За їхніми словами, нечисті на руку нардепи знаходять способи обійти систему держзакупівель ProZorro.

— Ми порахували, скільки є способів обійти систему ProZorro, і нарахували 34. Але десь за 30 з них передбачено покарання відповідно до чинного законодавства. Тобто, якби органи контролю реально працювали б, і було б помітна кількість покараних за відповідні порушення, то інші боялися б це робити. А так виходить, що не можна дробити одне замовлення на маленькі тендери, але їх дроблять, і все одно нікого не карають. Не можна писати в тендерній документації конкретну марку продукту, щоб відсіяти усіх інших, а деякі пишуть конкретну марку, і нікого знову не карають. Закон є, а виконання його таке, що він не завжди спрацьовує, — розповів кореспонденту QHA Олексій Шалайський, засновник і головний редактор проекту "Наші гроші".

Шалайський також підкреслив, що систему вдосконалюють, але вона не буде працювати на 100%, поки правоохоронна система не почне виконувати свої функції у повному обсязі.

— Якщо ми або інші користувачі знаходять у системі держзакупівель ProZorro якісь неполадки або проблемні місця, то ми звертаємося до них, і команда виправляє їх. Але в цілому, механізм прозорих державних закупівель працюватиме тільки тоді, коли запрацює правоохоронна система.

Нагадаємо, система держзакупівель PorZorro допомагає збільшити очікуваний прибуток держпідприємств.

Раніше QHA повідомляло, що стали відомі головні порушення під час закупівлі в Prozorro.

QHA