КИЇВ (QHA) -

Травнева зустріч Дональда Трампа і Реджепа Ердогана ознаменувала новий етап у світовій політиці. Туреччина впевнено заявила про свою активізацію на Близькому Сході і продемонструвала готовність виступити одним з центральних гравців на міжнародній арені. Американський президент вкотре назвав Турецьку Республіку важливим союзником США у боротьбі з тероризмом і засудив дії Робітничої партії Курдистану. Однак американці відмовили Туреччині у проханні про припинення поставок зброї силам самооборони курдів у Сирії. Відкрита підтримка США терористичних організацій, оголошення своїм союзником «Демократичного союзу» курдів (PYD) і нові порції військових контрактів нівелюють всі обіцянки Білого дому в очах турецького лідера.

QHA: Сергіє Володимировичу, як Ви вважаєте, Ердоган виграв або програв від зустрічі з Трампом? Напевно, головне питання зустрічі — озброєння курдів — Америка залишила за собою, не звертаючи увагою не застереження Туреччини.

Сергій Корсунський: Я б не сказав, що є переможці і переможені. Для США і Росії підтримка курдів — питання принципове. Вони розглядають PYD як найбільш боєздатні частини, які можуть воювати з «Ісламською державою» (ІД). Коли мова йде про те, що треба брати Ракку, питання стоїть дуже просто. За оцінками центрального командування збройних сил США, щоб узяти Ракку, потрібно близько 20 тисяч солдатів. Що вигідніше — американські бійці або 15-20 тисяч курдів? Зрозуміло, що Америці краще використовувати курдські підрозділи і, можливо, деякі частини розквартированої морської піхоти США. Те, що буде потім, США цікавить у другу чергу.

QHA: Руками курдів жар загрібають?

С. Корсунський: В певному сенсі це виглядає досить цинічно. Але для курдів це не проблема, вони згодні. Річ у тім, що вони прагнуть створити свій анклав у Північній Сирії. Це найболючіша проблема для Ердогана і Туреччини в цілому. Якщо допустити створення такого анклаву, це буде ворожа структура з постійною загрозою тероризму. Тому Реджеп Ердоган зробить усе, щоб цього не сталося.

QHA: Вам не здалося, що спільна прес-конференція двох президентів була занадто стриманою?

С. Корсунський: Так, причому з обох сторін. Трамп показав, що шантажувати його нікому не вдасться. Він бізнесмен, а не державна людина. Любить домовлятися. На його столі повинен лежати набір опцій, який можна застосовувати по-різному. І якщо турки просять не давати зброю курдам, то він запитує: хто буде воювати з ІД? Турки мовчать. Трамп пропонує: або ви атакуєте Ракку своєю армією, або давайте інші серйозні двосторонні проекти, щоб зацікавити нас.

QHA: І Фетхуллах Ґюлен нехай спокійно живе у Пенсільванії...

С. Корсунський: З Ґюленом теж незрозуміла ситуація. На прес-конференції за підсумками зустрічі про нього не сказали ні слова. Американці наполягають на спільному розслідуванні з ФБР. Міністерство юстиції США вважає, що надані турками докази зовсім не є достатніми.

QHA: Америка ділить курдів на «хороших» і «поганих». Одним дає зброю, а інших вважає бойовиками і терористами.

С. Корсунський: Заклопотаність Ердогана в Білому домі почули. Американці сказали приблизно наступне: ви даремно переживаєте, ми потурбуємося про те, щоб важке озброєння, яке передано курдам, не було використане до проти Туреччини. Як це проконтролювати навіть на рівні військових радників — сказати важко. Дональду Трампу вкрай важливо продемонструвати успіх і показати, що на зовнішньополітичному фронті йому під силу вирішувати серйозні завдання. Атака авіабази в Шайраті була першим таким кроком. Другим може стати удар по Рацці, а третім — по Північній Кореї.

QHA: Чи можливий військовий конфлікт між Штатами і Туреччиною на тлі курдського питання? Анкара непохитна: в очах Ердогана США підтримують терористів.

С. Корсунський: Військовий конфлікт неможливий за жодних обставин. Сили і порядок дій несумірні. Американці діятимуть цинічно і виконуватимуть гасло Трампа «America First». Причому стосовно не лише Туреччини, але і й інших країн. Професіонали в його адміністрації, типу радника з національної безпеки Герберта Макмастера, враховують позиції Туреччини при плануванні військових операцій. Взяття Ракки — прекрасний шанс для Трампа продемонструвати свою ефективність у зовнішній політиці.

QHA: Нещодавно Туреччина не пустила німецьких депутатів на військову базу Інджирлік, де служать 250 німецьких солдатів. Ердоган знову показує м'язи?

С. Корсунський: Розмова з німцями була. Вони відповіли, що в регіоні є інші бази. Німці готові забрати авіацію і перевести в Йорданію, але пригрозили наслідками. Туреччина — член НАТО, і повинна розуміти, що будь-якими подібними рішеннями рубає гілку, на якій сидить. Якщо прибрати фактор НАТО, у Туреччині з'являються серйозні проблеми. Сама по собі вона не хоче брати участь у сирійській війні — їй потрібні зброя і технології НАТО. Проблеми з Інджирліком виникають через те, що союзники Туреччині не атакують курдів з цієї бази.

QHA: Чи не простіше США домовлятися з Саудівською Аравією щодо спільних проектів?

С. Корсунський: Приклад співпраці США з Саудівською Аравією в оборонній сфері вражає. Уже лунають космічні цифри. Перша угода за адміністрації Трампа укладена на 110 мільярдів доларів. Загальна сума інвестицій у рамках двосторонніх угод сягатиме 350 мільярдів доларів. Трампу і республіканцям цікава саудівська нафта. Так було за Барака Обами, так буде і за Трампа. Саудівці надають США багато опцій і варіантів для договорів. З Туреччиною складніше — у неї жорстка позиція: тільки так і ніяк інакше.

QHA: Щодо курдів — точно жорстка!

С. Корсунський: Схоже, Трамп вирішив продемонструвати, що з ним не пройде панібратство. Критика США з Туреччини лунає уже років зо два. І переворот не так висвітлили, і Обама погано поводився... Радники Дональда Трампа із зовнішньої політики явно нашіптують йому, що Туреччина веде нерівну гру. Не кладуть на стіл пропозиції, що переважують інтерес американців до того, щоб курди взяли Ракку.

QHA: На Вашу думку, курди все-таки підуть у бій проти ІД з новою американською зброєю?

С. Корсунський: Думаю, так, американці нададуть курдам важке озброєння. Ракку візьмуть. Це буде піднесене як величезне досягнення Америки. При цьому американці запропонують туркам участь у цій операції. Швидше за все, турки частково приймуть пропозицію в обмін на зобов'язання американців зробити все, щоб на звільнених від ІД територіях не виник вороже налаштований до Туреччини анклав.

Спілкувався Тимур Савін

ФОТО: АА

QHA