КИЇВ (QHA) -

Якщо у відповідь на введення Україною візового режиму з РФ керівництво Росії також введе візовий режим з Україною, це ускладнить для українців не лише перетин адмінмежі з АР Крим, але й перед ними постане дилема — визнавати чи не визнавати Крим російською територією під час оформлення віз. Про це йдеться в аналітиці Кримської правозахисної групи щодо наслідків і ризиків введення візового режиму з РФ.

Експерти акцентують увагу на тому, що візовий режим може спричинити проблеми щодо перетину адмінмежі, оскільки РФ розглядає Крим як частину своєї території (хоча де-юре Крим є територією України). Зокрема вони відзначають, що у багатьох жителів України в Криму залишилися родичі, які не в змозі його покинути (за станом здоров’я, за віком, через опіку над літніми батьками тощо).

Експерти також вказують, що візовий режим спонукатиме громадян України до завуальованого визнання Криму російським, оскільки їм доведеться при отриманні віз вказувати Крим як російську територію. 

Якщо буде введений обопільний візовий режим, для відвідування родичів, які залишилися в Криму, громадянам України буде необхідно отримувати візу в російському консульстві. При цьому, при отриманні візи буде необхідно вказати мету візиту та пункт проходження. Таким чином, перед громадянами України стоятиме непростий вибір. Або вказувати в заяві на отримання візи реальний пункт прямування — Крим, але тим самим вимушено визнавати в документах на візу Крим територією РФ. Або їм доведеться вказувати пункт прямування не Крим, а будь-яке місто Росії, але в такому випадку в'їздити спочатку на територію Росії, а потім — до Криму через поромну переправу. Але такий шлях порушує законодавство України про тимчасово окуповану територію та державний кордон України.

Нагадуємо: сьогодні Голова Верховної Ради України Андрій Парубій запропонував повернутися до питання розширення санкцій проти Росії і ввести з країною-агресором візовий режим. Парубій зазначив, що на початку 2016 року він вніс до парламенту проект постанови про звернення до Кабінету міністрів з приводу припинення дії угоди між урядами України та РФ про безвізові поїздки громадян.

QHA