КИЇВ (QHA) -

Перший президент України Леонід Кравчук заявив, що Україна за 26 років незалежності виявилася оточена країнами з претензіями. Про це він повідомив під час відкритої дискусії «1 грудня 1991 року, український референдум: уроки історії для майбутнього».

Як передає кореспондент QHA, на дискусії Кравчук розповів про проведення референдуму за незалежність України і про розвал СРСР.

— Ми опинилися в оточенні країн, які мають до нас якісь претензії: хочуть, щоб ми називали вулиці так, як вони хочуть, щоб ми не прославляли своїх героїв. Росія веде проти нас війну; Польща хоче керувати Україною, навіть кадри розставляти; Угорщина висловлює агресію, Румунія — під питанням. Це тому, що ми на колінах, а ось коли ми виберемося...

Кравчук нагадав, що Михайло Горбачов у березні 1991 року став ініціатором референдуму про збереження СРСР як оновленої Федерації та 73% в Україні проголосували «за», хоч і не в усіх областях.

— І ми тоді дивилися, змінюється СРСР чи ні, але він ставав все гірше і гірше. Тому 24 серпня Верховна Рада України прийняла акт про державну незалежність України. І ось цікава річ — незалежність проголосили, а нас ні одна країна світу не визнає.

Він зазначив, що під час створення СРСР не передбачили механізму виходу з нього.

— Ми зібралися в Біловезькій пущі. І якщо немає механізму виходу, то що потрібно зробити? Розвалити його. Тому в Біловезькій пущі ми підписали документи про те, що СРСР припинив своє існування. Це дуже пов'язані речі — серпневе рішення ВРУ про оголошення незалежності та рішення про припинення існування Союзу. Якби СРСР залишився — нас би з обіймів не випустили. Я хочу, щоб ви про це знали.

QHA повідомляло, що в Україні відзначають 26-ту річницю Всеукраїнського референдуму. 1 грудня 1991 року по всій території України пройшов референдум про незалежність країни, на якому народом був підтверджений Акт проголошення незалежності України, прийнятий 24 серпня 1991 року Верховною Радою. Уже 2 грудня 1991 року незалежність України визнали Польща та Канада. А до кінця січня 1992 року — 91 країна.

Всеукраїнський референдум пройшов в один день з першими виборами президента України, яким став Леонід Кравчук.

Через тиждень після референдуму та обрання першого президента України відбулася зустріч Леоніда Кравчука, голови Верховної Ради Білорусі Станіслава Шушкевича і президента Російської Федерації Бориса Єльцина. Результатом зустрічі стала офіційна констатація розпаду СРСР. Також тоді на зустрічі уклали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).

Президент України Петро Порошенко привітав українців цього дня, назвавши референдум 1 грудня 1991 року відправною точкою в створенні української держави.

QHA