МОСКВА (QHA) -

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Україна, допустивши Майдан, порушила Будапештський меморандум.

За його словами, те, що сталося після Майдану, було "грубим порушенням будапештських зобов'язань".

— Ми неодноразово відповідали на запитання, у тому числі щодо Будапештського меморандуму від 1994 року, відповідно до якого Україна відмовилася від ядерної зброї, а Росія зобов'язалася не застосовувати ядерну зброю проти України. Я нагадаю, ми так і не застосовували і не погрожували ядерною зброєю Україні, тому ніякого порушення Будапештського меморандуму не відбулося, — вважає Лавров.

У той же час він підкреслив, що Україна паралельно з Будапештським меморандумом взяла на себе в окремій заяві зобов'язання не "заохочувати расистські, неонацистські, ксенофобні тенденції, а те, що сталося після Майдану, стало грубим порушенням цих зобов'язань нашими українськими сусідами».

Варто нагадати, що згідно з Будапештським меморандумом, підписаним у 1994 році, РФ разом з Великобританією та США, взяла на себе зобов'язання поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України (на той момент Крим також був формально і фактично у складі України).

Москва також підтвердила у Будапешті їхні зобов'язання утримуватися від застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України.

Нагадаємо, 5 грудня 2017 року виповнилося 23 роки від дня підписання Будапештського меморандуму. Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала третій у світі (після США та Росії) ядерний арсенал.

Україна володіла 220-ма одиницями стратегічних носіїв: 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 44 важких бомбардувальника, оснащені більш ніж тисячею ядерних крилатих ракет великої дальності, а також 1240 боєголовок.

Багато експертів також стверджують, що Росія, порушивши Меморандум, не тільки втягнула світ на межу нових воєн, загальмувавши реалізацію політики роззброєння, а й дала право Україні повернути ядерну зброю. Однак, з огляду на економічну ситуацію в країні, наближчим часом це не видається можливим.

Джерело: ТАСС

QHA