ВІЛЬНЮС (QHA) -

Депутати литовського Сейму закликали уряд Угорщини припинити погрожувати Україні геополітичними наслідками і підтримати закон України «Про освіту».

Ініціатором звернення став колишній прем'єр Литви Андрюс Кубілюс. Це звернення підписали 37 представників Сейму, у тому числі, глава парламентського Комітету з європейських прав Гедімінас Кіркілас і глава Комітету закордонних справ Юозас Бернатонім.

— Ми неприємно здивовані й навіть шоковані ультимативними заявами угорського уряду з погрозами заблокувати зближення України з ЄС чи НАТО, якщо Україна не змінить за бажанням Угорщини свій новий закон «Про освіту», в якому обумовлена ​​специфіка освіти осіб, що належать до національних меншин, — сказано в зверненні.

У документі зазначили, що ультиматуми, які Угорщина ставить перед Україною та загрожує геополітичними наслідками, неприйнятні та незрозумілі, оскільки виходять від однієї з держав Центральної Європи.

Раніше QHA повідомляло, що віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що Угорщина, блокуючи європейську та євроатлантичну інтеграцію України, тим самим обмежує права національних меншин.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон «Про повну загальну середню освіту» визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Цей закон викликав сильний опір у низці держав, що межують з Україною. Зокрема, глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що Угорщина буде блокувати всі подальші спроби України тісніше інтегруватися в Європейський Союз.

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом «Про освіту» Молдова, Росія та Румунія. Лідери цих країн бачать у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

У свою чергу, Польща розділила позицію України про необхідність вивчення української мови, а також заявила про необхідність забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що Міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати за статтею 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було прийняте відразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

Джерело: Delfi

QHA