КИЇВ (QHA) -

Меджліс кримськотатарського народу закликав українців, кримських татар і всіх небайдужих співгромадян на материковій Україні та в окупованому Криму проявити солідарність з кримськими татарами: в роковини депортації 18 травня о 12:00 власників автомобілів призупинитися і просигналити.

Як передає кореспондент QHA, заклик озвучив голова правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр», член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв сьогодні на прес-конференції, на якій було презентовано план заходів до роковин депортації кримськотатарського народу 18 травня 1944 року.

— У першу чергу о 12:00 18 травня закликаємо власників автотранспорту призупинитися і натиснути на сигнал клаксонів, щоб в Україні та за її межами почули, що Україна бореться за права кримськотатарського народу. Ми закликаємо наших співвітчизників в Криму 18 травня провести молебень, о 12:00 призупинити свої автомобілі, натиснути на клаксони своїх автівок і таким чином продемонструвати нашу спільну солідарність.

Також на 12:00 годину заплановано хвилину мовчання в пам'ять про жертв депортації. Барієв наголосив на важливості того, щоб солідарність з кримськотатарським народом у цей день проявили всі українці, тому що такий вираз солідарності є дуже важливим посилом в Крим, співгромадянам, які проживають в окупації. Він також підкреслив важливість інформування у тому числі громадян України про причини, перебіг і наслідки депортації, про те, що наразі в окупованому Росією Криму окупаційна влада продовжує чинити тиск на корінний народ. Зокрема, кримські татари зараз навіть не можуть провести публічні заходи в Криму до роковин депортації, які зазвичай раніше відбувалися. Відзначення роковин депортації фактично перемістилося у підпілля.

— Я хочу акцентувати, що в Україні 18 травні вважається днем геноциду кримськотатарського народу. Для нас важливо, щоб громадяни України розуміли, що відбулося 18 травня, щоб подібні злочини ніколи не повторились ані в країні, ані у світі. Це також день переосмислення — що ми самі зробили, щоб подібного не повторювалося.

Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова нагадала, що Меджліс кримськотатарського народу є під забороною в Росії і на окупованих нею територіях і ті заходи, які раніше проводилися на День депортації, останні чотири роки в Криму неможливі.

— Коли раніше щороку кримські татари вишиковувалися вздовж доріг своїх населених пунктів і крокували до центральної площі Симферополя, де відбувався мітинг, вже чотири роки поспіль цей мітинг є неможливим, тому що окупаційна влада його саботує, його не дозволяє. 

Вона також закликала кримчан проявити свою позицію в День депортації, однак зазначила, що наразі в Криму такий прояв солідарності є небезпечним.

— Цього року акція (до Дня депортації) пропонується і в Криму. Ті, хто сьогодні там зважиться на такі відкриті дії, ми розуміємо, під ризиком. Тому що ФСБ РФ контролює навіть такі прояви опору, для них навіть ці речі є сьогодні, на жаль, політичними. І тому, враховуючи ці ризики, ми розуміємо, що кожен має свій вибір в Криму. Але я точно знаю, що десятки тисяч кримських татар у своїх домівках будуть проводити молебні дуа. Тобто, фактично така консервація відбувається, коли кримські татари з вулиць, з центральних площ перейшли в домівки, на кухні. І це фактично сьогодні єдиний безпечний спосіб відзначати цей день.

Ескендер Барієв також додав, що 18 травня буде проведена низка заходів до Дня депортації на Херсонщині, що межує з Кримом. Так, у Херсоні 17 травня буде організовано перегляд фільму «Чужа молитва», а також нагородження переможців конкурсу школярів та студентів за найкращу тематичну роботу. 18 травня в УКМЦ у Херсоні перегляд фільму «Мустафа», а в Генічеську продемонструють фільм «Хайтарма». Окрім того, планується автопробіг у бік адмінмежі з окупованим Кримом — до Чонгару, який останні роки вже став традиційним.

— У Новоолексіївці планується проведення траурного мітингу. І традиційно впродовж останніх років мітинг, який цього дня проводився у Новоолексіївці, Генічеську, завжди переміщався до адмінмежі з окупованим Кримом, щоб проявити позицію кримськотатарського народу та нагадати у тому числі й окупантам про те, що ми пам'ятаємо цей день і ми боремося за те, щоб подібні злочини ніколи не повторювалися.

Представник Меджлісу також акцентував, що серед великої кількості заходів, які плануються по всій Україні до Дня депортації, 18 травня в усіх церквах Української православної церкви Київського патріархату буде проводитися колокольний дзвін — як свідчення того, що православні українці підтримують мусульманський кримськотатарський народ. Така акція проводиться вже другий рік поспіль.

Окрім того, по всій Україні цього тижня відбудеться низка різноманітних заходів, присвячених спогадам про депортацію. Так, у Києві 18 травня о 16:00 відбудуться офіційні заходи на Софійській площі за участі найвищих осіб держави, також відбудеться мітинг-реквієм. Траурний мітинг і акція "Запали вогонь у своєму серці" відбудеться у Львові. У Дніпрі планується проведення круглого столу за участю представників різних конфесій, у Харкові передбачається молитва караїмська і православна та перегляд фільму «Чужа молитва». Просвітницькі заходи відбудуться у школах Чернігова.

Еміне Джапарова наголосила, що українці як ніхто розуміють біль кримських татар, оскільки в Голодомор пережили трагедію загибелі мільйонів співвітчизників.

QHA