КИЇВ (QHA) -

Міжнародний арбітраж визнав юрисдикцію у п'яти справах за позовами українських компаній проти Росії за втрачені активи в Криму. Про це сьогодні, 24 травня, заявила керуючий партнер Адвокатської фірми ENGARDE Ірина Назарова.

Назарова нагадала, нещодавно Міжнародний арбітраж у Гаазі ухвалив рішення на користь українських приватних компаній і зобов'язав Росію виплатити їм 159 млн доларів.

Окрім того, у Міжнародному арбітражі зараз знаходиться 10 справ українських компаній проти РФ щодо втрачених активів у Криму за порушення україно-російської угоди про взаємний захист інвестицій, яка захищає інвестиції, внесені після 1992 року. Причому, у половині з них суд вже визначився, що вони належать до його юрисдикції. За словами юриста, важливо, що при цьому суд жодним чином не визнав, що Крим є територією Росії, і оголосив, що це є територія, на якій РФ здійснює фактичний контроль.

— З п'яти справ ухвалено рішення щодо юрисдикції. Тобто, відбулося визнання того, що Міжнародний арбітражний трибунал має право розглядати цю справу. Це дуже важливо. Арбітражний суд дійшов висновку, що Росія здійснює фактичний контроль над територією Криму і, відповідно, має здійснювати захист інвестицій. При цьому арбітраж не вказав, кому саме належить Крим, тобто, не визнав його приналежність Росії, — сказала вона.

Говорячи про майновий позов до Росії державних компаній за активи в Криму, Назарова підкреслила, що має бути єдина державна стратегія в тому, що саме вимагати у цих позовах, щоб це відповідало інтересам України. Наприклад, якщо державна компанія вимагає фінансову компенсацію за втрачені активи, то це означає, що компанія відмовляється від права власності на ці активи.

Тому, на думку юриста, держава має визначитися з тим, які саме позовні вимоги державні компанії мають вносити у позови.

Назарова також висловила пропозицію створити робочу групу, яка буде збирати інформацію про втрачені активи в Криму, буде визначати, яка їхня вартість, скільки було внесено інвестицій, визначитися в оцінці цих активів, а також формулювати єдині принципи формування вимог за втрачені в Криму активи під час подачі позовів до міжнародних судів, щоб вони відповідали державним інтересам.

Раніше повідомлялося, що Міжнародний суд ООН у Гаазі вимагає від Росії надати інформацію про виконання наказу суду щодо діяльності Меджлісу в окупованому Криму. Суд ООН вимагає пояснень про те, як саме РФ виконує наказ від 19 квітня 2017 року з відновлення діяльності Меджлісу.

QHA