ВІДЕНЬ (QHA) -

У Відні завершився перший день роботи ОБСЄ з питань свободи вираження поглядів та масової інформації, а також захисту журналістів і діяльності ЗМІ під час збройного конфлікту.

Традиційно у засіданні найбільшої в світі регіональної організації, що займається питаннями безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ, — ред.) були присутні представники практично всіх країн, які є її членами.

У полі зору присутніх учасників були такі проблеми, як свобода слова, захист журналістів, дотримання етичних норм та стандартів професії. Крим і кримських татар у роботі засідання ОБСЄ представили члени Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель та Ескендер Барієв, а також журналіст телеканалу АТR Шевкет Німатуллаєв.

Відкриваючи захід, представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович зазначила:

Світ, на жаль, такий, що журналісти гинуть і наражаються на небезпеку при виконанні своїх службових обов'язків. Але треба пам'ятати, що вбивство журналістів не має стати явищем буденним. Звісно ж, можна готувати репортажі у спокійнішому режимі, але це не відповідає стандартам професії.

Вона також наголосила, що коли ризики в роботі стають нестерпними, журналісти припиняють роботу в тих чи інших регіонах і тоді на карті виникають так звані "чорні плями".

— Там, де немає нормальної повноцінної роботи журналістів, цивільне населення стає ще вразливішим. Сама присутність ЗМІ значно впливає на громадянське суспільство. Тому, говорячи про захист журналістів, ми говоримо про розвиток і захист тих регіонів, які вони представляють, підкреслила Міятович.

Директор Європейського агентства з фундаментальних прав (RFOM) Міхаель О'Флахерті звернув увагу присутніх на те, що у своєму житті бачив багато підтверджень важливості журналістики.

— Мене вражали журналісти, які поширювали по всьому світу інформацію в умовах військових конфліктів у Югославії та у Сьєрра-Леоне, у Сирії, висвітлюючи хід військових трибуналів. Також я пам'ятаю журналіста в Сьєрра-Леоне, який просто безслідно зник, бо говорив правду, висвітлюючи події в країні. Коли його попередили, що він може піддатися насильству, то він відповів, що повідомляти правду про те, що відбувається це його робота.

Директор RFOM також зазначив, що норми роботи журналістів та їхньої безпеки гранично ясні. Вони полягають у тому, що немає і не може бути виправдання насильству і нападам на працівників ЗМІ. Оскільки на сьогодні існує законодавча і правова база, розроблені всі необхідні нормативи і все, що необхідно це воля, щоб виконувати свої зобов'язання.

Не тільки журналісти наражаються на небезпеку під час виконання своїх обов'язків. Разом з ними ризикують і ті, хто здійснює моніторингову роботу. І найближчим часом буде представлена ​​доповідь про типологію нападів на ЗМІ, де буде продемонстрований зв'язок між погрозами медіа і реальними подіями, пов'язаними з насильством щодо журналістів, повідомив він.

Директор RFOM зазначив, що дана типологія розглядає п'ять категорій нападів на журналістів: у ході громадських зібрань; втручання з боку політичних суб'єктів; тиск, щоб розкрити джерела; тиск з боку спецслужб та інші.

Особливістю типології є те, що вона створена на основі даних різних країн, в яких напади на журналістів досить нерівномірно розподілені за категоріями. Окремим об'єктом дослідження стало становище жінок у професії. Так, Міжнародний жіночий медійний фонд провів опитування майже 1000 жінок-журналістів у Європі. При цьому майже дві третини повідомили, що піддавалися насильству, але дослідники були здивовані тим, що дуже мало журналісти звертаються по допомогу з проханням або вимогою, щоби приїхали їх захищати, поінформував він.

Також директор Європейського агентства з фундаментальних прав (RFOM) Міхаель О'Флахерті наголосив, що тема відповідальної журналістики досить серйозна.

 Ми шукаємо, за допомогою яких інструментів можна вирішувати проблеми конфліктів та особистих проблем у складних ситуаціях у професії. Кілька років я був головним комісаром у Північній Ірландії і бачив, що тренінги, відкриті діалоги, консультації в обговоренні багато в чому знімають напруженість і допомагають вирішувати проблеми,  підкреслив він.

Нагадаємо, як повідомляло раніше QHA, у четвер у Відні відкрилася нарада ОБСЄ із захисту журналістів. Об'єктом обговорення учасників наради є свобода вираження думок і поширення масової інформації, а також особливості роботи журналістів під час збройного конфлікту.

Протягом трьох сесій наради розглядаються питання убезпечення працівників ЗМІ в умовах збройного конфлікту, що особливо актуально для України, де йде неоголошена війна на Донбасі.

Учасники обговорюють проблему саморегулювання та спільного регулювання роботи засобів масової інформації як інструментів вдосконалення етичних норм та опору пропаганді. Ця тема також дуже важлива і злободенна в умовах ведення інформаційної війни РФ проти України, зокрема у війні, пов'язаній з анексією Криму.

Крім того, вивчається роль ОБСЄ, урядів і громадянського суспільства у захисті свободи засобів масової інформації в період кризи.

ФОТО: інтернет

QHA