КИЇВ (QHA) -

 

Об'єктом уваги моніторингової місії ЮНЕСКО в окупованому Криму, у першу чергу, стане стан культурної спадщини, але місія не обмежиться тільки цим, повідомила QHA екс-директор історико-культурного заповідника "Ханський палац" у Бахчисараї Ельміра Аблялімова.

— Мандат ЮНЕСКО поширюється не тільки на культурну спадщину, а й на питання освіти, науки, у цілому на культурну галузь, права людини. Моніторингова місія може охопити досить широкий спектр питань.

За її словами, рішення секретаріату ЮНЕСКО щодо проведення першої фази моніторингу в Криму свідчить, що кримська тематика є пріоритетною для організації.

— Захід, проведений Секретаріатом ЮНЕСКО, показує, що тематика Криму і проблематика, пов'язана з окупацією, про яку говорять правозахисні організації, органи державної влади України, громадські та політичні діячі, Меджліс кримськотатарського народу, є пріоритетною для ЮНЕСКО і організація готова співпрацювати у цьому питанні. Про необхідність присутності в Криму незалежних міжнародних місій говорилося багато разів. Намір Секретаріату ЮНЕСКО реалізувати першу фазу прямого моніторингу — важливе і потрібне рішення, — вважає Ельміра Аблялімова.

Говорячи про ситуацію з Ханським палацом, екс-директор історико-культурного заповідника зазначила, що поки незрозуміло, чи отримають члени моніторингової групи повний доступ до об'єкту історичної спадщини.

— Те, що зроблено у Великій Ханській мечеті — це незворотні роботи. Старовинні балки розпиляні, на їхньому місці — сучасні матеріали, вже покладена сучасна черепиця і таке ін. Фахівці одразу зможуть відрізнити прості будівельні роботи від реставрації. Інша справа, чи нададуть їм повний доступ на об'єкт.

 

Як повідомлялося, 4 жовтня відбулася 7-а інформаційна зустріч ЮНЕСКО з моніторингу ситуації в АРК, на якій було підтверджено намір найближчим часом почати першу фазу моніторингу в окупованому Криму. За підсумками зустрічі, 30 країн — членів ЮНЕСКО підписали спільну заяву на підтримку України щодо окупованого РФ Криму.

QHA