КИЇВ (QHA) -

Міністерство закордонних справ України засуджує рішення російської сторони про неможливість передачі Україні відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб незаконно засуджених громадян України Олега Сенцова і Олександра Кольченка.

– Не дивлячись на наявність в особових справах Олега Сенцова і Олександра Кольченка паспортів громадян України, а також офіційних заяв під час судових засідань, що вони ніколи не зверталися і не збираються звертатися до російських органів для оформлення громадянства РФ і російських документів, оскільки є громадянами України, російська сторона не визнає українського громадянства наших співвітчизників, — заявили в прес-службі МЗС.

В офіційній заяві також підкреслюється, що МЗС України категорично відкидає аргументацію російської сторони щодо автоматичного набуття громадянами України Олегом Сенцовим і Олександром Кольченком громадянства Російської Федерації в порядку, визначеному так званим «Договором про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів від 21 березня 2014 року», оскільки цей документ суперечить імперативним нормам загального міжнародного права і відповідно до статті 53 Віденської конвенції про право міжнародних договорів з 1969 року є нікчемним.

— Дії російської сторони щодо поширення громадянства Російської Федерації на громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного гуманітарного права і зобов'язань Російської Федерації як держави-окупанта, що випливають із статті 45 Гаазької конвенції 1907 і статті 47 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, — резюмує МЗС.

Як повідомляло раніше QHA, 21 жовтня стало відомо, що Росія відмовилася передати Україні політв'язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченка, посилаючись на те, що у них нібито російське громадянство — і це після того, як в березні поточного року в доповіді російського омбудсмена говорилося, що правова невизначеність щодо національної належності Сенцова і Кольченка усунена і вони визнані громадянами України.

Нагадаємо, у травні 2014 року в окупованому Сімферополі були заарештовані четверо місцевих проукраїнських активістів: Геннадій Афанасьєв, Олексій Чирній, Олександр Кольченко та кінорежисер Олег Сенцов. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними у підготовці терактів у Криму і підпалі офісів двох партій у Сімферополі.

Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством та отримали по сім років в'язниці. Сенцов був засуджений до 20 років, а Кольченко — до 10 років позбавлення волі.

ФОТО: інтернет

QHA