КИЇВ (QHA) -

 

Президент України Петро Порошенко акцентує, що Захід недооцінив небезпеку путінської влади і виявився неготовим до реалізації на практиці агресивної гібридної зовнішньої політики Росії, спрямованої як проти найближчих сусідів, так і проти інших країн і міжнародних інституцій. При тому, що Росія, починаючи з 2003 року, відверто демонструвала свої агресивні наміри.

Про це Порошенко сказав сьогодні під час звернення до Верховної Ради зі Щорічним посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України.

Зокрема, Порошенко дорікнув західним партнерам, що свого часу світ дуже мляво відреагував на анексію Росією Автономної Республіки Крим.

— Російська агресія заскочила Захід зненацька. Проігнорованими залишилися усі важливі сигнали: і провокація на Тузлі (2003 р.), і відверто агресивний виступ російського президента на Мюнхенському безпековому форумі у 2007 році, де він усіх про все попередив. Перша реакція (Заходу) на окупацію Криму виявилася дуже млявою і беззубою, — відзначає Порошенко.

Порошенко з обуренням відзначив, що навіть після очевидної причетності Росії до кривавих злочинів у різних точках світу, в західних країнах, у впливових міжнародних інституціях й досі намагаються шукати якийсь компроміс із державою-агресором. На Заході продовжує працювати чимало російських агентів впливу, які намагаються проштовхнути вигідні Росії рішення, у тому числі щодо пом’якшення санкцій. Така ситуація зумовлена тим, що Росія цілеспрямовано підтримує праві й ліві популістські рухи, роздмухує євроскептицизм, втручається у вибори в усьому світі, втручається у референдуми, як це було у Нідерландах.

— Навіть тепер, після тисяч спричинених Росією жертв на Донбасі, після трагедії МН17, після Сирії, після Солсбері на Заході чимало охочих зазирнути Путіну в душу чи ще там, не знаю куди... І мені цікаво — а що ви хочете там побачити?! Все ж і так у всіх на очах. — обурюється Порошенко.

Говорячи про зовнішні орієнтири, президент акцентував на досягненнях української дипломатії, яка за останні роки змогла сформувати потужну міжнародну коаліцію на підтримку України. Зокрема, важливим здобутком є те, що Росії не вдалося налагодити процес ухвалення рішень стосовно ситуації в Україні без участі самої України, не вдалося зробити її об’єктом, а не суб’єктом міжнародних процесів. Водночас Порошенко відзначив, що за єдність коаліції необхідно щоденно боротися, оскільки Росія не полишає спроб розхитати цю єдність і привернути світове співтовариство на свій бік.

—  Кремль просуває свій альтернативний порядок денний, свої альтернативні цінності, сподіваючись, що Заходу дедалі складніше буде тримати єдину позицію щодо Москви. Глибоко помиляється той, хто думає, ніби російська агресія автоматично забезпечує нам автоматичну підтримку Заходу. За цю підтримку треба щоденно боротися. За чотири роки нам вдалося не просто створити і зберегти потужну трансатлантичну коаліцію на підтримку України, але й значно її розширити. Принцип "Нічого про Україну без України" став аксіомою міжнародної політики. Пропозиції його порушити і домовитися у нас за спиною, спливають кожного місяця і тут же нами гасяться.

 

Як повідомлялося, Державний секретар США Майк Помпео 25 липня 2018 року заявив, що Сполучені Штати Америки підтримуватимуть політику невизнання анексії Криму Росією до відновлення територіальної цілісності України. Заяву, яка отримала назву "Кримська декларація", згодом підтримали Євросоюз, Великобританія, Німеччина і Польща та інші країни.

 

Фото — Адміністрація Президента.

QHA