КИЇВ (QHA) -

Український прапор, як і в буремному 1918 році, буде знову піднято в українському Криму і над тимчасово недоступними військово-морськими базами. Про це йдеться у заяві прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з нагоди 100-річчя від дня створення українських військово-морських сил.

— Вітаю з епохальною подією — сторіччям від дня заснування військово-морського флоту України новітньої доби! Увесь Чорноморський флот перейшов 29 квітня 1918 року в підпорядкування Української Народної Республіки. Таке рішення ухвалили на нараді делегатів корабельних команд і майже на всіх кораблях урочисто було піднято український прапор. Ми відзначаємо цю символічну дату як день початку державного військово-морського флоту України, — йдеться у повідомленні.

Гройсман переконаний, що Україна, як суверенна і незалежна держава, завжди буде морською державою зі своїми військово-морськими силами і флотськими традиціями, «які у нашій історії сягають ще часів княжої і козацько-гетьманської доби».

— Безпрецедентні втрати український військово-морський флот зазнав під час ганебної кампанії з окупації Кримського півострова російськими військами без розпізнавальних знаків. І цей акт підступного нападу, який детально розроблявся на вищому рівні керівництвом Російської Федерації, у новітній історії Європи нагадує підступний напад гітлерівських військ на Польщу в 1939 році. Моральний тиск, шантаж, погрози розстрілами, викрадення українських офіцерів і залякування їхніх сімей, блокування наших кораблів та їхніх команд, штурми військових частин на півострові — це далеко не всі методи держави-терориста, який кинув виклик нашій державності. У результаті кримської кризи, український флот втратив низку кораблів, основні військово-морські бази та інфраструктуру, — зазначив прем'єр-міністр.

Гройсман вказав на героїзм українських моряків, особливо севастопольських курсантів, які не побоялися тиску росіян і залишилися вірними присязі українському народу.

— У ті тривожні дні, уся країна бачила подвиг українських моряків, особливо курсантів у місті Севастополі, які перед збройними російськими диверсантами і бойовиками-сепаратистами співали Державний гімн України. Це символічна подія. Честь, відвага і вірність молодших поколінь — ось запорука завтрашнього дня українського військово-морського флоту. Сьогодні військовослужбовці ВМС також з гідністю виконують присягу і захищають нашу країну від агресора у зоні проведення АТО. Переконаний, що в майбутньому український прапор, як і в буремному 1918 році, знову буде піднято в нашому Криму і над нашими тимчасово-недоступними військово-морськими базами, — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, 29 квітня 1918 року командувач Чорноморським флотом віце-адмірал Михайло Саблін, посилаючись на постанову делегатів корабельних команд, настрої українських моряків і офіцерів, офіційно оголосив увесь Чорноморський флот флотом Української Народної Республіки (УНР) і наказав командам урочисто підняти український прапор.

QHA