КИЇВ (QHA) -

НАК «Нафтогаз України» ініціював арбітражне провадження проти Російської Федерації, у рамках якого вимагає відшкодувати збитки у розмірі $ 2,6 млрд, завдані незаконним захопленням Росією активів групи у Криму. Про це повідомляється на сайті компанії.

Згідно з повідомленням, разом з НАК провадження ініціювали також шість її дочірніх компаній — ПАТ «ДАТ«Чорноморнафтогаз», ПАТ «Укртрансгаз», ДК «Лікво», ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укртранснафта» та ДК «Газ України».  

Як інформує компанія, провадження ініційоване відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про заохочення і взаємний захист інвестицій. Водночас у повідомленні НАК не уточнюється  яка саме з трьох арбітражних інституцій, передбачених цією угодою, розпочато провадження.

Довідка QHA: Згідно з Угодою, суперечки можуть вирішувати: а) компетентний суд або арбітраж договірної сторони, на території якої здійснені інвестиції; б) арбітражний інститут Стокгольмської торговельної палати; в) арбітражний суд ad hoc згідно з Арбітражним регламентом Комісії Організації Об'єднаних Націй з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ).

В компанії акцентують, що у Криму Нафтогаз мав кілька цінних енергетичних активів, захоплення яких російською стороною грубо порушує двосторонню інвестиційну угоду, яка вимагає, щоб Російська Федерація поважала й захищала українські активи, зокрема й ті, що розташовані у Криму.

Водночас після незаконного вторгнення до Криму та окупації півострова 2014 року Росія застосувала масштабну та добре координовану схему позбавлення українських компаній їхнього майна без виплати компенсації. Схема, використана РФ, крім інших дій, передбачала кроки до формальної націоналізації нафтових і газових активів Нафтогазу у Криму, включаючи збройне захоплення бурових платформ і передачу майже всіх кримських активів Нафтогазу російській державній компанії.

Нагадаємо, у лютому 2016 року НАК «Нафтогаз України» направив офіційне повідомлення РФ про інвестиційну суперечку по активах у незаконно анексованому Криму. У разі, якщо суперечку не буде вирішено шляхом переговорів, НАК попередив, що вона буде передана на розгляд арбітражу. Факт ініціації арбітражного провадження у жовтні цього року свідчить, що переговори закінчилися безрезультатно.

QHA