КИЇВ (QHA) -

 

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз припускає, що Росія вже найближчим часом може звільнити щонайменше трьох відомих в’язнів Кремля.

Таке припущення він висловив агентству QHA, відповідаючи на запитання агентства «Чи не означає майже одночасне припинення голодування Олега Сенцова і Володимира Балуха, що вже існує домовленість про їхнє звільнення?».

На думку Чийгоза, у першу чергу це стосуватиметься Романа Сущенка і Олега Сенцова, ув’язнення яких викликало значний резонанс у світі. Також існують перспективи звільнення Володимира Балуха. Водночас Ахтем Чийгоз не надав якоїсь конкретики щодо того, чим мотивовані його припущення, пославшись на власну інтуїцію.

— У мене останніми днями є чітке відчуття, що це (звільнення) відбудеться і не так довго чекати. Довше усе це тривати в нинішньому вигляді вже не може. У мене є чітке відчуття, що ми найближчим часом їх звільнимо. Я дуже на це сподіваюся, якось все складається, що Сенцова і Сущенка точно відпустять. А от щодо Балуха, навряд чи щось буде, поки по етапу не доїде (до місця ув’язнення в РФ — ред.). Зараз ці три прізвища у всіх на слуху і в перших списках, і (Петро) Порошенко їх скрізь оголошує.

Чийгоз нагадав, що звільнення українських політв’язнів неодноразово сподівалися приурочити до якихось символічних дат, суспільство очікувало, що це може відбутися до виборів російського президента, Чемпіонату світу з футболу в РФ, дня народження Путіна. Однак за останній рік жоден в’язень не був звільнений, навіть Сенцов і Балух, протестне голодування яких тривало багато місяців. На думку Чийгоза, сподіватися на якусь гуманність чи мораль очільника Кремля не варто, однак певні важелі впливу існують, так само, як і мотиви для РФ йти на поступки у подібних питаннях.

Так, Чийгоз вважає, що суттєвий вплив на Росію в питанні звільнення бранців чинить солідарний міжнародний вплив, вплив громадськості, резонанс у медіа і на міжнародних майданчиках. Говорячи про можливе звільнення найвідоміших в’язнів, він висловив сподівання, що звільнення згаданих осіб не є предметом торгу за повернення Росії до ПАРЄ, де сьогодні має відбутися відповідне голосування (на момент публікації новини голосування ще не відбулося — ред.).

— Дуже сподіваюся, що це (звільнення політв’язнів — ред.) не буде пов’язане із сьогоднішнім голосуванням у ПАРЄ. Є в мене таке побоювання, що вони (росіяни) можуть у якості компенсатора вважати, що вони звільнили деяких в’язнів. Я дуже сподіваюся, що цього не буде.

 

Нагадаємо, що востаннє Росія відпустила українських політв’язнів, заступників голови Меджлісу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова 25 жовтня 2017 року. Їх обох видали Туреччині в обмін на заґратованих там російських спецслужбістів. Звідти вони повернулися до України. Ще одне резонансне звільнення відбулося за півтора роки перед цим — 25 травня 2016 року РФ віддала Україні Надію Савченко в обмін на російських ГРУшників Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, яких затримали під час бойових дій на сході України.

Раніше голова Меджлісу Рефат Чубаров заявляв, що Росія торгується за українських політв'язнів "як на базарі". На сьогодні налічується понад 70 українців, які заґратовані в РФ та окупованому Криму за політично вмотивованими звинуваченнями.

QHA